Предстои окончателното подписване на т.нар. "фийд" (инженерингов) договор за изграждането на два блока по технология AP 1000 с американската ядрена компания "Уестингхаус" на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Това каза служебният заместник-министър на енергетиката Еленко Божков пред журналисти, цитиран от БТА, след участието си в конференция за развитието на ядрената енергетика, която се провежда в София днес.
Намерението е с този договор да се уреди максимално участие на българската индустрия в изграждането на двата блока, максимално използване на съществуващата инфраструктура, както и добра цена на целия контракт. Във връзка с изграждането на 7-ми и 8-ми блок в АЕЦ "Козлодуй" предстои подписването на междуправителствено споразумение между България и САЩ. Преди да бъде подписано това споразумение, то трябва да бъде нотифицирано от Европейската комисия, а след подписването му от двете правителства да бъде ратифицирано от българския парламент, обясни Еленко Божков.
Същият инженерингов договор предстои да бъде разработен и подписан с френската енергийна компания "Електрисите дьо Франс" (EDF) за изграждане на два блока от по 1000 мегавата, като се използва съществуващото на площадката в Белене руско оборудване за ВВЕР-1000. Предстои доизграждането им с френска конвенционална технология. Това ще бъде предмет на инженеринговия договор с "Електрисите дьо Франс". По същия начин, както със САЩ, ще бъде подписано междуправителствено споразумение между България и Франция за изграждането на тези два ядрени блока на площадката в Белене.
Френският изпълнителен директор за нови мощности на "Електрисите дьо Франс" ще пристигне в София на 4 април, за да се срещне със служебния министър на енергетиката Росен Христов, съобщи Еленко Божков. След двустранния им разговор ще се проведе и работна среща в по-голям формат. На 18 април в Белене ще бъдат на посещение и оглед френски специалисти от EDF, които ще разгледат доставеното оборудване, съхранението му, както и съществуващата инфраструктура на проекта.
Божков изтъкна, че споразумението със САЩ е в много напреднала фаза. В него ясно се посочва, че се търси максимална локализация - т.е. възможно най-голямо използване на възможностите на българската индустрия, която да бъде привлечена за изграждането на тези мощности. Той подчерта, че "Уестингхаус" има договор за изграждане на три ядрени блока в Полша, като България ще иска да работи и за производството на оборудването за ядрени мощности.
Зам.-министърът отбеляза, че винаги, когато има междуправителствено споразумение, участва държавата като гарант и като собственик на подобни проекти. С какъв точно процент ще бъде държавното участие, предстои да се уточни.
Все още е рано да се говори какви са прогнозните стойности на инвестициите. Рано е и да се каже какво ще е участието на държавата и на частните инвеститори.
Към този момент интересите на "Електрисите дьо Франс" и "Уестингхаус" са да участват с преобладаващо финансиране в изграждането на двата проекта.
Очакванията са двата ядрени блока в АЕЦ "Белене" да бъдат готови през 2035 г., а през 2045 г. 7-ми и 8-ми в АЕЦ "Козлодуй", каза Еленко Божков.
Доставката на свежо гориво
Наред с плановете за подписване на договори и за строителство заместник-министърът говори и за снабдяването на АЕЦ "Козлодуй" със свежо ядрено гориво. Според Божков няма забавяне в процеса по лицензирането на свежото ядрено горивото на "Уестингхаус".
Договорът с американската компания за доставка на свежо ядрено гориво за 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй" е за 10 години. Първата доставка ще е през 2024 г. Предстои горивото да бъде лицензирано, като в момента се представят отчетите за това пред Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), каза Божков.
С френската компания "Фраматом" също е подписан 10-годишен договор за доставка на свежо ядрено гориво - за 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй", добави зам.-министърът. Първата доставка ще се осъществи през 2025 година. "Изключително добри финансови условия. Окончателният договор беше подписан на 24 март", заяви Еленко Божков.
dir.bg
Коментари
Анонимен
Сега всички ще видят че американския атом дава по силен ток.
Анонимен
БСП и Възраждане ще протестират и ще саботират. Те искат да използваме руските реактори.
Анонимен
Ние пак ще ги използваме. Само че ще ги монтират французи. А докато ги построят по естествени причини електоратът на БСП и Възраждане ще е паднал под 4 процента, така че няма да може да пречи.
Между другото от човек от тези среди знам, че въпросните "руски" реактори всъщност са чешки, но такава е била играта когато са купувани. Трябвало е кешовицата да отиде в Русия.
Анонимен
Къде има чешки атомни физици бе разбирача? Ядрената физика е поле изключително на руснаците и германците. Отчасти и на американците, които след ВСВ взимат на работа всички германски учени. А това, че сега ще дадат на френските смешници атомната ни централа, е поредния фарс и резил.
Разбирача 21:58,
Информирай се преди да пишеш глупости. Лесно е, ако не си изключително тъп.
Анонимен
Не го ли виждаш че е путиняк. Че ядрената програма на руснаците е започнала благодарение на сем. Розенберг, които са откраднали документация от САЩ. А в Германия Хайзенберг не е могъл да предизвика ядрена реакция понеже е считал някакаква величина за константна. А Айнщайн се е усъмнил и това впоследствие се е оказало решаващо...
Анонимен
Само услужливо пропускаш че сащ отвлякоха учените и документацията от германия