Красимир Вълчев е завършил „Финанси“ в Икономическия университет – Варна. Министър на образованието и науката по време на 44-то Народно събрание. В периода 2002–2009 г. работи на различни длъжности в Министерство на финансите. От септември 2009 г. до февруари 2017 г. е главен секретар на Министерство на образованието и науката. Народен представител в 46-то, 47-то и 48-то Народно събрание на Република България.
Една от най-важните задачи, която предстои пред новоизбраните народни представители е държавния бюджет за 2023 година. Финансовата рамка на държавата отразява икономиката, работата и политиките на институциите. Бюджетът е показателят, който задава посоката на развитие на България, какви са приоритетите и как да ги осъществим, коментира Красимир Вълчев, водач на листата на коалиция ГЕРБ-СДС в 30-ти МИР – Шумен. „С всеки следващи избори говорим все повече за задълбочаване на проблемите. Усещането за нестабилност е навсякъде. Финансовата ситуацията се влошава и дори и да намалим дефицита, пак ще трябва да вземаме нови заеми. Това, което се случи в последната година и половина е безразборно увеличаване на разходите. Увеличение, което не е осигурено от приходи и растеж на икономиката. Той е популизъм, който служи за купуване на избиратели, не води до нищо добро и винаги е за сметка на бъдещето, защото ние вземаме от инвестициите в бъдещето. Разходите трябва да растат, но обезпечено с приходи от бюджета и нарастване на БВП. Не може да харчим това, което нямаме. То е за сметка на нови дългове и орязване на разходи за инфраструктура, образование и развитие. Когато има мнозинство, което избира правителство и финансов министър, се поема отговорност, прави се планиране за минимум четири години. По време на управлението на ГЕРБ институциите, ангажирани със събирането на държавните приходи, работеха координирано и имаше резултати - повишаваше се събираемостта. Затова имаше средства за реално увеличение на възнагражденията, оставаха и средства за инвестиции в развитие - инфраструктура и образование.“ - поясни Вълчев.
Постигнатото в системата на образованието трябва да се надгради. В резултат на работата на учителите, образователните медиатори, директорите, социалните работници, полицаи, общински служители в периода 2017-2021 г. в образователната система са включени над 50 000 деца. Средният обхват в системата се е повишил до 95%. „На дневен ред стои модернизацията на училищните кабинети, изграждане на спортни площадки и салони във всяко училище. Реализирането на няколко национални програми за допълнително финансиране ще осигурят подобряване на образователната и архитектурната среда чрез модернизиране на учебните кабинети. При приятна бюджетна ситуация, всички училища трябва да преминат в едносменен режим. Необходимо е да се осигурят целеви средства за училищата и детските градини за заплащане на възнагражденията на медиаторите, съпоставимо с това на преподавателите. Включването на повече висши училища в Европейската университетска мрежа ще позволи на младите хора да получават своето образование тук. Следващи стъпки са осигуряване на повече работни места с по-високи доходи, подобряване на социално-икономическата среда, за да могат младите да се реализират в България.“, коментира водачът на листата на ГЕРБ-СДС – Шумен.
Прогнозите за следващите години не са оптимистични и трябва да бъде обуздан популизма. „Насаждането на омраза и противопоставяне е пагубно за обществото, а вече става и политически нерентабилно за тези, които го правят. Убеден съм, че избирателите виждат това и все по-трудно ще става воденето на подобна политика. Хората не трябва да се поддават на популизма. Искрено вярвам, че на 2-ри април ще излязат повече избиратели да гласуват, защото това е пътят към стабилно правителство Нека да не изкушаваме да гласуваме за популисти, нека бъдем разумни и рационални, само така ще имаме перспектива за следващите години.“, призова Красимир Вълчев.
За стабилна България отново – на 2-ри април с номер 2 в бюлетината
Пресцентър на коалиция ГЕРБ-СДС – Шумен
Купуването и продаването на гласове е престъпление