Българският национален отбор по футбол победи като гост Босна и Херцеговина с 2:1 в контролна среща, която се игра на стадион „Билино поле” в град Зеница. Двубоят започна с опасно положение за домакините още във 2-та минута, когато Златан Муслимович бе намерен в наказателното поле на България, играча на Волфсбург напредна с топката, но неговия шут удари външната страна на дясната греда на Димитър Иванков. Само минута по-късно, Димитър Бербатов получи пас пред наказателното поле на Босна и Херцеговина, но топката му бе избита от бранител на домакините и излезе в корнер. Сръбският съдия обаче незнайно защо отсъди аут. В 5-та минута, Муслимович бе изведен за втори път сам срещу българския страж, но Иванков показа класа и спаси неговия удар. Мартин Петров отправи много силен шут с левия крак в 16-та минута, но топката профуча покрай гредата на Брашнич. В 26-та минута, домакините сгрешиха фатално и България поведе с 1:0. Ибричич не се ориентира много добре и върна топката към вратаря на Босна и Херцеговина, Бербатов обаче показа отново голмайсторския си нюх и пресече паса на защитника, след това излъга с елегантен финт стража на домакините и пусна топката в мрежата на съперника покрай плонжа на Брашнич. В 29-та минута на мача, звездата на домакините Пянич отправи силен шут към Иванков, но вратаря отново не допусна попадение в нашата мрежа. В 30-та минута, селекционера Пламен Марков трябваше да замени принудително Александър Тунчев с Валентин Илиев, като бранителя на Терек се включи много добре в мача. В 33-та минута, Пянич отново изтормози Димитър Иванков. Играчът на Лион получи хубав пас в наказателното поле на „лъвовете”, шутира веднага, но българския вратар със завиден рефлекс опази отново мрежата си суха. До края на полувремето, Мартин Петров можеше да направи 2:0, но неговия удар от пряк свободен удар излезе в аут. Така двата отбора се оттеглиха на почивка при резултат 1:0 за България с гола на капитана Бербатов в 26-та минута. Второто полувреме започна с отлично положение за Босна и Херцеговина, но удара с глава на Спахич в 48-та минута излезе в аут. В 57-та минута, момчетата на Пламен Марков направиха показна контраатака, след която резултатът стана 2:0 за България. Мартин Петров напредна като стрела по левия фланг и сложи топката на главата на Димитър Бербатов, а голмайсторът на Тотнъм разстреля стража на домакините с глава за 2:0. Публиката на стадиона в Зеница аплодира бурно гола на българите. Домакините се възползваха от моментната загуба на концентрация в нашия тим след отбелязването на втория гол и успяха да намалят на 1:2 в 59-та минута. Центриране отдясно премина над Захари Сираков, а Сенияд Ибричич вкара топката в близкия ъгъл на влезлия преди минута Стоян Колев. В 63-та минута, удар на Бербатов с глава от няколко метра бе спасен със сетни сили от стража на домакините, а Мисимович пък изстреля истински снаряд в 71-та минута, но Колев изби топката и тя се удари за негов късмет в гредата на българската врата. Веднага след това, Димитър Рангелов не успя да направи успешна добавка след силен шут на Мартин Петров в 73-та минута и резултатът се запази без промяна. До края на мача, двата тима имаха по няколко положения за гол, но в крайна сметка България спечели с 2:1 гостуването си на Босна и Херцеговина преди началото на важните световни квалификации за ЮАР 2010. /БГНЕС