В третия ден от протеста на зърнопроизводителите отново бе блокирано движението по Е-79 на входа на Видин. На всички гранични пунктове по северната ни граница и днес е паркирана тежка земеделска техника, като това е последният ден от предварително обявената тридневна стачка. 

Продължава и блокадата на граничния пункт край село Кардам. Протестиращите зърнопроизводители са преустановили движението на превозни средства към и от границата с Румъния с изсипан на пътя слънчоглед. Там са блокирани над 50 тежкотоварни камиона. 

Напрежението сред протестиращите се покачва, като те са изсипали едно ремарке със слънчоглед на пътя към границата край село Кардам при отбивката за Йовково, предаде БНР. 

По думите на председателя на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова, по техни изчисления, стойността на залежаваща продукция по складовете към момента е около 3,5 милиарда лева. "Колегите са изключително ядосани, може би гледката на украинските камиони и молдовските допълнително нагнетява ситуацията, защото виждаш на практика колко много стока влиза в страната. И това е само в рамките на деня. Може би са над 60-70 камиона, не виждам края на опашката", каза Жекова пред общественото радио. 

Малки и големи зърнопроизводители излязоха на протест и в Плевен. За час бе блокирано със земеделски машини и движението в района на граничния пункт "Дунав мост" при Русе.

По думите на Жекова предложението да се въведе депозит на влизане в България, който да се връща при излизането на стоката от страната ни, донякъде ще помогне в създалата се ситуация. 

Тя добави, че днес при ГКПП "Дуранкулак" няма протестиращи. "По принцип Дуранкулак не го бяхме включили, но вчера тръгнаха камиони през Дуранкулак. Досега нямаше минаване на камиони оттам, но явно като блокирахме границата при Кардам, пренасочиха една част от камионите. Колегите много се ядосаха и вчера блокираха и Дуранкулак, но днес няма", уточни тя пред БТА.

Недоволството е срещу вноса на евтино украинско зърно, който оставя тонове непродадена българска продукция и заплашва родните земеделци с фалити. То продължава въпреки вчерашната среща при президента, на която бяха набелязани мерки за решаването на проблема.


Част от тях са, че България ще преговаря в Брюксел за промени в европейския регламент, позволяващ масовия внос от Украйна, и ще настоява ЕС да позволи на страната ни да въвежда антидъпингови механизми при пренасищане на пазара. 

България не може сама да наложи промяна във въпросния регламент и за целта се водят разговори с други държави, които са засегнати от прекомерния украински внос, за да се излезе с обща позиция пред Брюксел. 

Утре зърнопроизводителите ще приберат машините, за да ги изкарат отново на 7 април в подкрепа на колегите си от Румъния, които са насрочил за тогава протестните си действия. 

Дир.бг