Зърнопроизводителите ще излязат отново на протест днес от 10:00 часа в Русе и Кардам, съобщиха от Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ). Решението е било взето в сътрудничество с румънските фермерски организации по време на редовно годишно Общо отчетно-изборно събрание на асоциацията. На заседанието беше избран и новият председател на НАЗ – Илия Проданов, председател на "Съюз на зърнопроизводителите Маркели", град Карнобат и досегашен заместник-председател на НАЗ.

Както БТА писа, недоволни румънски фермери също ще протестират в цялата страна утре. Те са против решението на Европейската комисия да не облага стоките от Украйна и настояват за равни условия. Фермерите се аргументират, че заради нелоялната конкуренция на съседната страна и липсата на реакция на Европейския съюз са принудени да продават собствените си зърнени запаси на много по-ниски цени от очакваните.

Вчера "Съюз за спасение на Румъния" поиска оставката на министъра на земеделието и развитието на селските райони Петре Дая, след като беше потвърдено, че Румъния получава само 10,5 милиона евро от Европейската комисия за компенсиране на фермерите. Опозиционната партия даде пример с полския министър на селското стопанство. "Той подаде оставка, след като стана ясно, че Полша получава помощ от 29,5 милиона евро. Няма и дума за оставка на Дея, въпреки че сумата от 10,5 милиона евро е нищожна за Румъния. Дая не е договорил нищо в Брюксел", написа в профила си във Фейсбук сенаторът от “Съюз за спасение на Румъния” Себастиан Черник, който е и член на Комисията по земеделие. Според него и съпартийците му министърът е трябвало да бъде освободен отдавна.

По-късно през деня и премиерът Никола Чука излезе с коментар по темата, като увери, че мерките, подкрепени от изпълнителната власт и Европейската комисия, имат за цел да идентифицират механизми за намаляване на негативните ефекти от транзита и износа на зърнени култури от Украйна за съседни държави.

Според статистика, публикувана от правителството в Киев, миналата година в Румъния е влязло украинско зърно на стойност 1,24 млрд. долара.

Заради създалата се ситуация държавните и правителствените ръководители на Румъния, България, Полша, Словакия и Унгария поискаха от Европейския съюз повече пари, за да компенсират фермерите, засегнати от масовия внос на селскостопански продукти от Украйна. Те изпратиха съвместно писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен с настояване да преразгледа мерките за противодействие на негативните ефекти от увеличения внос на селскостопански продукти от Украйна.

Миналата седмица у нас зърнопроизводители от цялата страна излязоха на тридневен протест с искане да не се удължава за страната ни действието на европейския регламент за безмитен внос на стоки от селскостопански произход от Украйна. По време на протеста бяха блокирани гранични пунктове и главни пътни артерии.

БТА