Делегации на Саудитска Арабия и Оман пристигнаха в столицата на Йемен Сана, за да преговарят с шиитските бунтовници хуси. Целта е да бъде сложен окончателно край на саудитската военна намеса в съседната страна, където от години бушува смъртоносен конфликт, съобщи Ройтерс, като се позова на близки до хусите медии.
Посещението загатва за напредък в консултациите между Рияд и Сана с посредничеството на Маскат, които се провеждат успоредно с опитите на ООН за сключване на мир. Договореното с помощта на Китай възстановяване на дипломатическите отношения между Саудитска Арабия и Иран също повлия положително на усилията за прекратяване на конфликта, отбелязва Ройтерс.
Сунитска Саудитска Арабия и шиитски Иран са основни съперници в Близкия изток и подкрепят враждуващи страни в конфликтите в региона. Техеран е смятан за поддръжник на хусите, а Рияд помага на международно признатото правителство на Йемен.
Пратениците, които пристигнаха в Сана късно снощи, ще се срещнат днес с ръководителя на Върховния политически съвет на хусите Махди ал Машат, за да проведат разговори за прекратяване на военните действия и вдигане на наложената от Рияд блокада на йеменските пристанища, съобщи йеменската държавна новинарска агенция САБА.
Източници на Ройтерс казаха, че преговорите между Саудитска Арабия и хусите са съсредоточени върху пълното отваряне на контролираните от хусите пристанища и летището в Сана, изплащането на заплатите на държавните служители, плана за възстановяване и процеса по изтегляне на чуждестранните сили от страната.
Конфликтът в Йемен започна през 2014 г., когато хусите превзеха столицата Сана и голяма част от севера, принуждавайки международно признатото правителство да избяга на юг, а след това - да напусне страната и да отиде в изгнание в Саудитска Арабия. На следващата година водена от Рияд коалиция се намеси в опит да върне международно признатото правителство на власт. Конфликтът в Йемен се превърна в регионална марионетна война между Саудитска Арабия и Иран и освен това предизвика една от най-тежките хуманитарни катастрофи в света. До момента са загинали повече от 150 000 души, включително бойци и цивилни, отбелязва Ройтерс.
По време на преговори миналия месец в Швейцария, в които участваха ООН и Международният комитет на Червеният кръст, йеменското правителство и бунтовниците се споразумяха да си разменят близо 900 военнопленници, припомня агенцията. /БТА
Коментари
Добави коментар