Италианското правителство обяви извънредно положение по отношение на имиграцията след "рязко нарастване" на потоците през Средиземно море.

Това стана ден след като бреговата охрана ръководи спасителна операция за две лодки с 1200 души на борда. Рим вече над месец и половина след трагедия с десетки удавили се мигранти призовава Европейския съюз да предприеме повече усилия за спиране ма миграцията, увеличени бяха и присъдите за каналджийство.

Мярката се представя като по-добро управление на пристигащите мигранти и съоръженията за репатриране.

За този режим, който ще продължи шест месеца, ще се отпуснат 5 млн. евро, обяви министерството на гражданската защита и морските политики. С тези средства трябва да се подоби работата по разпознаване и експулсиране.

Непосредствено след съобщението не е известно какво произтича от тази стъпка, но, изглежда, тя е и послание към Брюксел. Важно е "Европа да осъзнае, че няма много време", каза ресорният министър Нело Музумечи. "Нека бъде ясно, ние не решаваме проблема, решението може да зависи само от отговорната намеса на Европейския съюз."
Същевременно извънредните положения са добре познати на Италия и то не само заради пандемията: обявявани са 128 пъти за последните 20 години, но само веднъж - заради миграцията, през 2011 г. от тогавашния премиер Силвио Берлускони. Целта на този прецедент обаче бе обявена като хуманитарна: за разпределяне на пристигащите с лодки из страната.

Мярката предвижда ускорено репатриране на хората, които не могат да останат законно, според правителствени източници на европейски медии и "Ройтерс".

Овладяването на имиграцията бе сред приоритетите на правителството на Джорджа Мелони, от чиято партия е и Музумечи, а острите нападки срещу предшествениците по темата помогнаха за идването на Мелони на власт. Само през 2023 г. обаче около 31 хил. мигранти са пристигнали в Италия според данни на вътрешното министерство - за сравнение около 7900 през същия период. Италиански медии говорят за 3000 пристигнали по бреговете на страната само за последните три дни.

Същевременно според Международната организация за миграция от 2013 г. насам са загинали близо 26 хил. души при опит да прекосят Средиземно море.

Дневник