В първия си работен ден депутатите от 49-ото Народно събрание (НС) не успяха да изберат председател на парламента и така първото заседание ще продължи и утре. Сходна беше ситуацията и в началото на 48-ото НС, когато отново в първия работен ден не беше излъчен председател. Тогава първото заседание, след спиране на часовника, продължи три дни. Накрая консенсусно беше избран Вежди Рашидов от ГЕРБ-СДС.
Днес имаше две кандидатури за поста – на Росен Желязков от ГЕРБ-СДС и на Петър Петров от "Възраждане“, но и двете номинации не успяха да съберат необходимия брой гласове при явен вот с компютъризираната система на парламента. Кандидатът на "Възраждане“ беше подкрепен единствено от колегите си от групата (37 депутати), "против" бяха 88, а 39 се въздържаха. За номинацията на ГЕРБ-СДС гласуваха 79 народни представители, "против" - 8, а 144 депутати се въздържаха.
Тогава съпредседателят на "Продължаваме Промяната“ Асен Василев предложи на всеки два месеца депутатите да вземат решения за избор на председател на парламента и на председател на правната комисия, излъчени на ротационен принцип от двете първи политически сили в Народното събрание.
Последва почивка и среща на представители на парламентарните групи, завършила без конкретен резултат.
Не се разбрахме, ще продължим утре, вероятно, обясни пред журналисти Корнелия Нинова от "БСП за България“. Важното е, че разговорът продължава, коментира колегата ѝ Кристиан Вигенин.
Според лидера на ГЕРБ Бойко Борисов възможен вариант е и постът на председател отново да бъде зает от Вежди Рашидов от ГЕРБ-СДС, както това стана в предходния парламент. Той смята обаче за неудачно предложението на Асен Василев председателството на българския законодателен орган да се осъществява на ротационен принцип.
Все пак е много рано да се каже, че парламентът не може да заработи, нека изчакаме, коментира пред журналисти и съпредседателят на "Демократична България“ Христо Иванов. Намираме се в тежко политическо разединение, очевидно намирането на формули и механизми за разговор е трудно, посочи той.
Приканвам ви да преспите още една нощ, утре ви чакам в 10:00 часа в залата, обяви водещият Вежди Рашидов, след като депутатите отново влязоха в пленарната зала след почивката.
Понякога е много хубаво човек да е извън това Народно събрание, защото виждаме на колко унизителни сценки е автор то, коментира Тошко Йорданов от ПГ на "Има такъв народ“. Той обясни, че в парламентарната етика, практика, има два модела – или има предварително уговорено мнозинство, което да подкрепи председател на НС, или се избира този, предложен от най-голямата парламентарна група.
Ако не бъде избран председател на Народното събрание, това ще блокира процеса по консултации и връчване на мандата, предупреди в кулоарите на НС президентът Румен Радев, преди да започне деловата част от работата на народните представители, в която е именно изборът на ръководство на парламента. Той изрази надежда да има смирение, диалог и разум.
Официалната част на днешното пленарно заседание откри доайенът сред депутатите, който и този път е Вежди Рашидов. Народът желае от политиците стабилно правителство, заяви той в обръщението си към народните представители. Молих се за разум. Дълбоко вярвах, че разумът е основното необходимо нещо, за да може България да се оттласне от дъното. Народът все повече живее с чувство за липса на сигурност, за шанс за единение и надежда за нещо по-добро, посочи Рашидов.
След речта му присъстващите в залата 235 депутати се заклеха да спазват Конституцията и законите на страната, прозвучаха националният химн и химнът на Европейския съюз. Групата на "Възраждане“ седна на местата си при химна на ЕС. В първия работен ден на 49-ия парламент беше подадена и първата депутатска оставка – на Лена Бориславова от "Продължаваме Промяната – Демократична България“. Първо обаче тя положи клетва като народен представител в пленарната зала.
По традиция към народа и Народното събрание обръщение направи президентът Румен Радев. Очакванията на държавния глава са това Народно събрание, за разлика от предишните, да подкрепи европейския курс, зададен от служебното правителство, като приеме разработените от него закони по Плана за възстановяване и устойчивост, които ще привлекат значителни финансови средства и ще ускорят реформите, необходими за модернизация на страната. Според Радев на 49-ото НС е отредена съдбовна роля. И всички очакват час по-скоро то да вземе дълго отлагани решения - не само за изход от политическата криза, но и за отстояване на европейската перспектива на страната и бъдещето ни като демократично общество.
Надежда да има редовен кабинет изрази при влизането си сутринта в сградата с надпис "Съединението прави силата" и служебният премиер Гълъб Донев. По думите му възможната формула е сформиране на устойчиво мнозинство, което да излъчи редовно правителство, което пък да решава най-наболелите проблеми на българските граждани.
Днес от трибуната на Народното събрание, както е по традиция при откриването му, парламентарните групи обявиха в декларации намеренията и приоритетите си.
Резултатите от изборите за 49-ото Народно събрание задават редица възможности както за изход от политическата криза, така и за затъване в нея, заяви Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС. По думите ѝ те показват и единствения изход от настоящата ситуация и той е възможен, само ако с взаимно уважение от партиите се постига съгласие по важните въпроси за страната и възстановяване на политическия диалог.
От името на коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България“ искам отговорно да заявя, че е крайно време, след толкова безуспешни опити, българският парламент да заработи, обяви Кирил Петков. Сред откроените от него основни приоритети са подпомагане на земеделието, малките и средни фирми, влизането на България в Шенген, приемането на антикорупционно законодателство, приемането на бюджет, качествено медицинско обслужване.
Председателят на "Възраждане“ Костадин Костадинов очерта пет приоритета, по които са готови да разговарят с всички политически сили в парламента. Нашите избиратели ни пратиха в НС да запазим българската финансова независимост, да не допуснем въвличане на държавата във войната в Украйна, да предоговорим отношенията с Европейския съюз, да не допуснем фалит на държавата и винаги и навсякъде да защитаваме българския национален интерес, изброи той.
Избирателите, независимо, че гласуват за различни политически сили, са обединени отново в тезата, че нито една политическа формация не трябва да управлява самостоятелно, подчерта председателят на ДПС Мустафа Карадайъ. Той увери, че от Движението са приели изборите като възможност както за диалог с избирателите, така и за диалог между политическите партии, насочен към бъдещето на страната.
Народното събрание трябва да е решението на проблемите, а не част от тях, от "БСП за България" ще положим усилия това да се случи, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова. Като важни задачи, върху които социалистите ще се съсредоточат, тя посочи бюджета за 2023 г., законите, пряко свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, борба с корупцията и съдебна реформа, Шенген и въпроса за войната и мира.
"Има такъв народ" ще взема практични решения, подкрепяйки всяко действие в полза на българските граждани, заяви от името на парламентарната група Ивайло Вълчев. За ИТН е важно максимално бързото приемане на България в Шенген, завършването на подготовката за членството в еврозоната и максимално бързото приемане на законите, необходими и свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, посочи той.
След края на пленарния ден представители на първите две политически сили в НС – ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) разговаряха на среща в парламента.
В следващите дни ще инициираме работни групи, които да търсят консенсус между всички политически сили за законодателните инициативи, които да са приоритет за Народното събрание в започващата сесия, каза пред журналисти Десислава Атанасова (ГЕРБ-СДС). Това са темите, свързани с еврозоната, Шенген, правосъдната реформа, с понижаването на цените, борбата с инфлацията, уточни тя.
Считаме, че е по-добре да се вземе комплексното решение каква ще бъде законодателната инициатива на парламента и това да е обвързано с избора на негов председател, разясни Атанасова. Тя каза, че засега Росен Желязков остава номинацията на групата за председател на парламента.
Съпредседателят на "Продължаваме промяната“ Асен Василев потвърди, че са разговаряли за необходимостта от ясни законодателни приоритети. Предложението, което направихме за ротационен председател, не беше отхвърлено, но то няма и как да бъде прието без да има ясни законодателни приоритети, обясни той. Според Василев, за да заработи НС и да свърши някаква полезна работа, е необходимо да се стиковат много точно програми, версии на закони, което ще отнеме време. По думите му, по-добре е това време да се вземе, отколкото да се прибързва с непремерени ходове и със скандали.
Утре се очаква нова среща на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ и излъчване на контактна група, която да подреди важните приоритети за първите две по големина политически сили в парламента. /БТА
Коментари
Анонимен
Айде братя .....нови избори през юни....Ша съ оправим и шъ станем Щвейцария на Балканите!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата