Увеличават се благородните елени в горите на Североизточна България. Тази пролет те са 10 196, докато през миналата година са били 8 884, съобщиха от пресслужбата на Североизточното държавно предприятие /СИДП/.
Пролетната таксация на дивеча е показала още, че и сърните са повече – от 10 462 през 2022 г. до 10 920 сега.
Добрите грижи за дивеча на територията на предприятието водят до ръст при почти всички видове. От муфлона, който е аклиматизиран в България през миналия век, на територията на Североизтока са изброени 715 броя, при 690 предходната година.
Въпреки високата смъртност след АЧС и при дивата свиня се отчита ръст с 22%. Цифрите след пролетната таксация показват, че зайците вече са 43 097, а фазаните 30 191. За увеличаване популацията на двата вида значение има и разселването на животни, закупени от стопанствата и ловните сдружения.
Незначително намаляване ловните специалисти отчитат при елена лопатар – 1 043 броя, при 1 086 през 2022г., както и при яребицата, където занижението е около 4% /от 4 768 до 4 678/.
Значително увеличение се наблюдава и при хищниците: чакал - 10 264, а сега 10 852; вълк - 39, а сега 59; лисица – 5 596, а сега 5 946. За съжаление с всяка изминала година се увеличава и броя на скитащите кучета, които нанасят значителни вреди и унищожават малките на много ценни видове. В момента кучетата в горските територии са 3 770, при 3 689 за миналата година.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Вземете мерки със скитащи кучета,за да не нанасят вреда дивите животни!
Елизе Реклю
Филмът "Преброяване на дивите зайци" стана реалност...
Анонимен
Тея скитащи кучета в горите пък как ги преброиха? Тя цялата таксация една парлама, ама айде...
ПЕТЪР Г
ЕЛАТЕ П_ЕЛЕНЧЕТА ПРИ БАТКО
Анонимен
Тия дани в голямата си част не са верни, защото са измислици на едни хора, които не знаят, нито, какво правят, нито какво пишат!
Срамота е да се пишат неверни дани и то най-вече от хора, които не са излизали от канцелариите!
Анонимен
Като знам как се прави таксация по нашия край тези данни са изсмукани от пръстите -10000 благородни елена!
Тошко
Тези таксацйи се правят фиктивно и няма нищо реално с броят на животните .Дружините нарочно пишат голям брой животни ,на тази база им се прави план за отстрел,и колкото повече животни има в технйте землища толкова повече животни им се отпускат по план. Лошото е,че всички в горските стопатсва знаят за това но никой не прави нищо. А истината е ,че дивеча в България НАМАЛЯВА С ВСЯКА ГОДИНА.!
Анонимен
Проблем са хищниците.Трябва да се въведе строго, но и лесно изпълнимо изискване- докато дадена дружинка не отчете еди колко си неутрализирани хищници, да не се дава разрешение за ловуване...Но същевременно да се обезпечи съвсем реален отчет, както някога-представяне на съответния трофей.
Анонимен
Ако имаше 10000 елена щях да срещна поне един на Кристал и на Руския...