В рамките на преговорите преди срещата на върха на най-развитите икономики в света ЕС и Япония се противопоставиха на предложението на САЩ страните от Г-7 да забранят всякакъв износ за Русия, пише в. "Файненшъл Таймс".

Според документите, с които се е запознал вестникът, изявлението на лидерите на Г-7, подготвяно за срещата им в Хирошима следващия месец, включва ангажимент за замяна на сегашния режим на санкции срещу Русия по сектори с пълна забрана на износа с няколко изключения. Пълната забрана за износ ще включва изключения за селскостопански, медицински и други продукти.

Според двама източници на изданието предложението е направено от САЩ. То идва на фона на нарастващото разочарование във Вашингтон от съществуващата система, пълна с пропуски, които позволяват на Русия да продължи да внася западни технологии.

Според трима души, запознати с обсъжданията, обаче представители на Япония и страните от ЕС са предположили на подготвителна среща миналата седмица, че подобен ход не е възможен.

"От наша гледна точка това просто не е осъществимо", казва един от представителите, пожелал анонимност.

Съветът за национална сигурност към Белия дом отказа да коментира разговорите с партньорите от Г-7, но заяви, че САЩ "ще продължат да търсят начини да държат Русия отговорна", пише "Файненшъл Таймс".

"В координация с нашите партньори от Г7 въведохме най-големия набор от санкции и действия за контрол на износа, налагани някога на голяма икономика", заяви говорител на СНС. "Тези действия оказаха значително въздействие, подкопавайки способността на Русия да финансира и да води несправедливата си война", допълва той.

Несъгласието по мярката подчертава липсата на допълнителни възможности, с които разполагат лидерите на Г-7, тъй като те се стремят да увеличат икономическото наказание за режима на Владимир Путин след 14 месеца война, последвана от редица санкционни мерки, които имаха за цел да отрежат обширни части от руската икономика от западния внос на технологии, машини и финанси, пише изданието.

Преодоляването на избягването и заобикалянето на санкциите от трети държави е основният фокус на САЩ, Великобритания, ЕС и други съюзници, като се засилва натискът върху държави като Турция, ОАЕ и страните от Централна Азия, които са увеличили търговията си с Русия след налагането на западните санкции.

Лидерите на Г-7 ще се срещнат в Хирошима на 19 май за тридневна среща на върха, която ще бъде посветена на последиците от войната на Русия срещу Украйна, икономическата сигурност, зелените инвестиции и Индо-тихоокеанския регион.

ЕС, който е член на Г-7 заедно със САЩ, Обединеното кралство, Франция, Германия, Италия, Япония и Канада, изисква от всичките си 27 членове да постигнат съгласие относно политиката на санкции.

От февруари 2022 г. насам той е постигнал съгласие по 10 пакета от санкции срещу Русия, но само след седмици на спорове между държавите членки, някои от които си осигуриха дерогации и изключения за своите индустрии, като заплашиха да наложат вето на ограниченията, припомня "Файненшъл Таймс".

Дир.бг