Президентът на САЩ Джо Байдън и южнокорейският му колега Юн Сук-йол обявиха днес, че в отговор на постоянната ядрена заплаха от страна на Северна Корея страните им са сключили споразумение, което включва планове за разполагане на американски ядрени подводници на док в Южна Корея за първи път от повече от 40 години, подобряване на съвместното обучение и обмен на информация, съобщиха Асошиейтед прес и Франс прес.

Новият договор, целящ подобряване на ядреното възпиране, беше представен по време на държавното посещение на Юн в Съединените щати в условията на повишена тревога от зачестилите севернокорейски опити с балистични ракети.

На пресконференция с южнокорейския си колега в Розовата градина на Белия дом американският президент отправи остро предупреждение към Пхенян. "Ядрена атака от страна на Северна Корея срещу Съединените щати или техните съюзници и партньори е неприемлива и ще доведе до края на всеки режим, който предприеме такова действие", даде да се разбере той.

Юн каза от своя страна, че новият ангажимент на съюзниците включва планове за двустранни президентски консултации в случай на севернокорейска ядрена атака, създаване на ядрена консултативна група и подобрен обмен на информация за оперативните планове за ядрените и стратегическите оръжия като цяло.

"Устойчивият мир на Корейския полуостров не е даденост", подчерта президентът на Южна Корея. Той добави, че постигането на мир с Пхенян изисква демонстрация на сила, а не на "добра воля".

Според трима високопоставени служители на администрацията на Байдън, които говориха пред репортерите преди обявяването на плана, помощниците на двамата президенти са работили по подробностите в продължение на месеци и са се съгласили, че "периодичните (и) много ясни демонстрации на силата" на американския капацитет за разширено възпиране трябва да бъдат съществен аспект на споразумението, отбелязва АП. Те добавиха, че така наречената Вашингтонска декларация има за цел да разсее опасенията на Южна Корея за агресивната програма за ядрени оръжия на Севера и да попречи на страната да възобнови собствената си ядрена програма, от която се отказа преди почти 50 години, когато подписа Договора за неразпространение на ядреното оръжие.

По-рано тази година южнокорейският президент заяви, че страната му обмисля да разработи собствени ядрени оръжия или да поиска от САЩ да разположи такива на Корейския полуостров.

САЩ и Южна Корея също така ще координират по-задълбочено стратегията си за ядрен отговор в случай на нападение на Северна Корея срещу южната ѝ съседка. Оперативният контрол върху тези оръжия ще остане в ръцете на САЩ, а на южнокорейска територия няма да се разполагат ядрени оръжия.

"Няма да разполагаме ядрени оръжия на полуострова", подчерта Байдън.

Той заяви, че координацията между САЩ и Южна Корея продължава да бъде от решаващо значение пред лицето на нарастващите севернокорейски заплахи и грубото нарушаване на международните санкции. Вашингтон е готов за преговори с Пхенян без предварителни условия, потвърди в същото време той.

Байдън добави, че Съединените щати продължават да се стремят "към съществен дипломатически пробив със Северна Корея с цел повишаване на стабилността на полуострова".

БТА