Руската компания "Лукойл" съобщи в четвъртък, че е приключила сделката по продажбата на нефтената си рафинерия в Италия на G.O.I. ENERGY S.r.l.


След началото на войната в Украйна Италия обмисляше да национализира рафинерията, но в последна сметка беше решено държавата да си даде право да налага вето на всяка сделка за продажба на завода, която може да застраши операциите или работните места.


"Лукойл" беше принудена спешно да намери купувач, след като ЕС реши да забрани вноса на руски суров петрол и петролни продукти по море, което щеше да остави преработвателния комплекс без сигурни доставки.


Петрол, медии, услуги: ЕС обяви какво включва шестият пакет от санкции срещу Русия
Петрол, медии, услуги: ЕС обяви какво включва шестият пакет от санкции срещу Русия

От трите рафинерии на руската компания в Европа остана да работи само "Лукойл-Нефтохим" в Бургас, за която българското правителство поиска изключение от санкциите до края на 2024 г., като обяви, че спирането на комплекса ще затрудни снабдяването на България с горива.


През 2022 г. "Лукойл" преговаряше с американската инвестиционна компания Crossbridge Energy Partners за продажба на рафинерията, чиято стойност беше оценена на 1.5 млрд. евро, съобщава руската информационна агенция "Интерфакс".


През януари Litasco S.A.(дъщерно дружество на "Лукойл") постигна споразумение с Г.О.И. Energy Limited за продажбата, като кипърският фонд създаде партньорство с Trafigura, един от най-големите търговци на петрол и петролни продукти в света, за да осигури непрекъснати доставки за рафинериите, както оборотен капитал.


Сделката трябваше да приключи до края на март 2023 г. след изпълнение на отлагателните условия, включително получаване на необходимите одобрения от регулаторите и от италианското правителство.


Вестник "Файненшъл таймс" писа, че финализирането на сделката се е забавило, докато италианските власти проверят дали Русия не стои зад купувача.


Самата компания отрича каквото и да е руско участие във финансирането или операциите й, а съставът на инвеститорите е "изключително гръцки, израелски и кипърски".


Рафинерният комплекс ISAB в Югоизточна Сицилия е третият по големина в Европа. Той включва две петролни рафинерии, свързани с тръбопроводна система и интегрирани в единен технологичен комплекс с общ капацитет от 16 млн. тона годишно, както и база за съхранение с обем 3.7 млн. куб. метра и три офшорни котвени места.


G.O.I. Energy е енергийното подразделение на Argus New Energy Fund и има контролен дял в Bazan Group, една от най-големите енергийни компании в Израел. Изпълнителен директор на G.O.I. Energy е Михаил Бобров, който преди това оглавяваше Trafigura в Израел, пише "Интерфакс".

Дневник