Към момента има поне стотина разследвания, които са предадени от полицията на прокуратурата, но по тях няма движение. Това стана ясно от думите на вътрешния министър Иван Демерджиев по време на изслушването му пред парламента по повод изказванията на главния прокурор Иван Гешев и заместника му Борислав Сарафов за забавяне на дела след разразилия се конфликт в прокуратурата и размяната на искания за оставки.
Министърът апелира пред депутатите да направят промени в НПК, за да не се позволява толкова лесно следствието да изземва делата от ГДБОП и ГДНП.
Демерджиев предложи още и актовете на прокуратурата да се публикуват в регистър, подобно на съдебните решения, за да стават ясни мотивите, с които се прекратява едно разследване. "Публичността на актовете на прокуратурата е гаранция и инструмент в борбата с корупцията", каза Демерджиев.
Изслушването на вътрешния министър е инициирано от предшественика му Бойко Рашков.
"Не от вчера в нашата страна е известно, че в нашата единна, централизирана и сталинистка прокуратура, благодарение на нейната структура и вътрешни отношения, които съществуват, се създава възможност за забавяне на някои дела", попита Рашков, а Демерджиев отговори: "Краткият отговор е: да, има такива производства".
"Имам пълен списък на всички производства, по които не се работи или се работи неправилно", каза Демерджиев, но обясни, че по-скоро мястото да ги изнесе е комисията по правни въпроси.
Към момента има поне 8 досъдебни производства "на трупчета", водени от ГДНП, в ГДБОП тези производства са 15, по които преценката е, че не се работи, те не се връщат обратно от прокуратурата, обясни Демерджиев пред депутатите.
"А в областните дирекции случаите, които са ми подадени, са 75. Това са прекалено много случаи и тук не попадат тези с прекратяване на производства със странни мотиви. В момента събирам такава информация", добави министърът на вътрешните работи.
"Във всеки момент следствието може да изземе нашите производства и да започне да ги води, много често се случва, когато на някой не му харесва някое производство. Причините са две - обикновено политическо влияние върху производство или сериозно влияние на лица от крими контингента, които също успяват да си извоюват привилегировано отношение, обясни министърът на вътрешните работи.
dir.bg
Коментари
Добави коментар