Основателят на руската частна военна компания "Вагнер" Евгений Пригожин съобщи, че напълно владее източноукраинския град Бахмут. Той също така използва случая да нападне министъра на отбраната и началника на Генералния щаб, като заяви, че заслугата за победата е изцяло на бойците му и намекна, че двамата са работили против интересите на Русия.
Според съобщение, разпространявано от пресслужбата му, и петминутен запис от града, последната многоетажна сграда в югозападната част на града е преминала под контрола на "ЧВК "Вагнер". В записа Пригожин използва името Бахмут, както често прави, вместо приетото в официалните руски медии старо име Артьомовск.
Това става в момент, когато Украйна съобщава за напредък и че си е върнала инициативата в битката за града, продължаваща от есента насам. По-късно имаше съобщения за изтегляне на украинската армия от града, макар медии в Киев да пишеха, че всъщност Пригожин и силите му напускат.
Предстои Киев и Москва да коментират. Пригожин каза още, че ще покаже в 18 часа запис с издигането на руското знаме над града, а наемниците му ще го предават на руската армия и ще се оттеглят от него на 25 май, "за да си починат".
"Ройтерс" отбелязва, че това е най-кръвопролитната и продължителна битка след началото на руската агресия и се води за град без особена стратегическа стойност.
В последните седмици Пригожин продължава открития си конфликт с Министерството на отбраната, обвинява институцията, че не доставя боеприпаси, военните - че напускат позиции. Първоначално обеща да отвоюва Бахмут от Украйна до 9 май, впоследствие заплаши да се изтегли, но не го направи.
Преди седмица американският в. "Вашингтон пост" писа, че Пригожин предложил на Украйна да издаде позиции на руската армия, ако Киев отстъпи от Бахмут.
"Борихме се с чудовищната бюрокрация"
"Днес, по пладне в 12 ч., напълно е овладян Бахмут", казва самият той във видеоклип. "Операцията за бахмутската месомелачка се води 224 дни, от 8 октомври 2022 г.", каза той и нападна руската армия. "Тук бе само ЧВК "Вагнер", нямаше въздушно-десантни войски, както разказваше (представителят на Министерството на отбраната - бел. ред.) Игор Конашенков, да ни помага, сами си помагахме."
Пригожин благодари на руския народ, който поддържа "Вагнер", на загиналите във войната, на военните. Благодари и на руския президент Владимир Путин. Както и на бившия командващ руските сили в Украйна Сергей Суровикин (заменен от началника на генералния щаб Валерий Герасимов) и уволнения бивш министър на отбраната Михаил Мизинцев, присъединил се към "Вагнер" в началото на месеца.
"Борихме се не само с украинската армия в Бахмут, борихме се с бюрокрацията, която слагаше плъти в колелата ни", продължава Пригожин. "Особено ако става въпрос за военните бюрократи. Имената им са частично известни - това са (министърът на отбраната Сергей) Шойгу и Герасимов, които превърнаха войната в собствено развлечение, които решиха, че капризите им във войната ще се изпълняват, но заради капризите им загинаха пет пъти повече военни, отколкото загинаха. Както неведнъж става в историята, те ще отговарят за действията си. Имаме списъци на тези, които ни помагаха и тези, които противодействаха."
Пригожин се обърна и към украинския президент. "Володимир Олександрович, без сарказъм, момчетата ви се сражаваха добре... Можете да станете втората армия в света след несъмнено най-силната, ЧВК "Вагнер".
"Победа за пред медиите"
Представители на Министерството на отбраната на Украйна вече заявиха по-рано, че защитниците на Бахмут са изпълнили задачата си, което е обичаен език, използван при отстъпление. В петък министърът на отбраната в Киев заяви, че руснаците са изгубили в сраженията за Бахмут около 70 хиляди убити и ранени.
Руските военни блогъри реагират с възгласи Победа!", но далеч не всички. Игор Стрелков "Гиркин", санкционираният от Запада бивш "министър на отбраната" на армията на сепаратистите в Донбас, нарече случилото се "тактическа (почти) победа, но само за пред медиите".
Той цитира други наблюдатели, според които Русия е изгубила време и инициатива в непрекъснатите си атаки срещу града, в които са вложени "планини от ресурси и PR". От военна гледна точка това е само пункт на картата без някаква перспектива и е имал някакъв смисъл в стратегическа рамка за демонстриране на това кой разполага с повече ресурси. Би било много по-целесъобразно и изгодно стратегически да се изтощи врага близо до Авдиевка, допълват коментарите.
Дневник
Коментари
Анонимен
Да сядат на масата на преговорите стига са се трепали
Анонимен
Ужас-какво става в Съветска Русия и славната Червена армия....Това го е нямало и през Втората световна война...