Към днешна дата цената за юни, която "Булгаргаз" би внесъл в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), е с близо 15 процента по-ниска. Това каза изпълнителният директор на дружеството Деница Златева на днешното открито заседание за обсъждане на доклад относно заявление от 11 май за утвърждаване на цена за юни, по която общественият доставчик да продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия.

По думите й от началото на май до момента цената на борсовия индекс "месец напред" в Европа се е понижила с 14 процента, като се очаква до края на месеца да се понижи още малко.

БТА припомня, че КЕВР утвърди цена на природния газ за май от 77,55 лева за мегаватчас, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.

Изпълнителният директор на "Булгаргаз" уточни, че борсовият индекс "месец напред", по който дружеството купува газ, е с 30 процента по-висок, отколкото "ден напред", което е феномен. Анализите към момента показват, че по-ниските ценови равнища се очаква да се запазят през летния период, но за зимните месеци във фючърсите се наблюдава повишение, което е нормално. Златева обаче изтъкна, че колкото повече намалява борсовият индекс, спрямо който "Булгаргаз" ценообразува, толкова повече се увеличава делът на допълнителните разходи. Тя уточни, че борсовият индекс се отнася към цената на доставка – в конкретния случай на втечнен природен газ на терминала в Ревитуса, но оттам се заплащат слотовете за регазификация, капацитет за съхранение, разходи за пренос. "Колкото е по-нисък борсовият индекс, толкова делът на тези допълнителни разходи нараства. Те са си постоянни разходи за нас за цялата година", коментира Деница Златева.

Председателят на КЕВР Иван Иванов посочи, че в подземното газово хранилище в Чирен нагнетеният природен газ е над 85 процента. "Убеден съм, че до началото на отоплителния сезон в Чирен ще има не по-малко от 95 процента газ. Мисля, че ще бъде направено всичко необходимо България да посрещне отоплителния сезон без страх от някакви неприятни изненади", добави Иванов. Той отбеляза, че относно първия търг за колективни доставки на природен газ, който беше организиран от Европейската комисия, доставките за България са изпълнени на 100 процента, но не е имало такива за "Булгаргаз". Затова той попита дали в месеците до края на 2023 г. са гарантирани нужните количества природен газ в страната.

Изпълнителният директор на "Булгаргаз" отговори, че до края на 2023 г. са осигурени всички количества природен газ за клиентите на обществения доставчик. В тези количества влизат и предвидените за нагнетяване в Чирен. "Булгаргаз" допълнително ще прецени спрямо нуждите дали да участва на търгове за 2024 г. на тази общоевропейска платформа. Дружеството е регистрирано там като купувач и продавач.

По отношение на скъпия природен газ, който беше нагнетен в Чирен, Деница Златева се надява да се постигне съгласие за компенсации. "Това неминуемо ще доведе и до още по-ниска цена на природния газ", коментира изпълнителният директор на "Булгаргаз".

Председателят на КЕВР Иван Иванов информира, че регулаторът ще излезе с решение по заявлението на обществения доставчик за утвърждаване на цена на природния газ за следващия месец на закрито заседание на 1 юни следобед.

БТА