Средна оценка “добър” по български език и литература (БЕЛ) и по математика са изкарали завършващите 4-ти клас в Шуменско на националното външно оценяване, сочат резултатите, публикувани от Министерството на образованието и науката.
От МОН съобщиха за ШУМ.БГ, че по БЕЛ учениците имат средно 62,3 т., като малко не им достига за оценка “много добър”, за която минималните точки са 62,5. По математика точките са 58, което е за оценка “добър”.
Тези оценки отреждат 24-то място на учениците от регион от 27-те области и София град.
Средна оценка „много добър“ е резултатът, който са постигнали четвъртокласниците на националното външно оценяване в страната. По БЕЛ учениците са изкарали средно 70,5 точки от 100, резултат съизмерим с този от миналата година. Повишение със 7 т. в сравнение с 2022 г. има в средния резултат по математика, който е 64,4 т. от 100. По скалата за превръщане на точките в оценки, при което среден (3) се поставя на 30% от максималния брой точки, резултатът и по двата предмета е „много добър“.
В групата с най-високи резултати са София-град, Смолян, Пловдив, Варна, Благоевград и Перник. Добре се представят и четвъртокласниците от Плевен. Сред регионите с най-ниски резултати за поредна година са Кърджали и Сливен.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Да ги махат тези матури, че от това печелят само учителите по български език(и математика)- частни уроци,ала-бала.А,в 12 клас колко урока са взели или само за матури,изпити се готвят цяла година! А клубовете по занимания са недосегаеми, но даскала,директора -пълни джоба.И как да ги уважават.
Анонимен
, се питам дали става дума за деца без родителски грижи... Ако родителите не се интересуват от образованието на детето си още преди да тръгне на училище, очаква ли се детето само да се напъва да учи? И какво тогава се очаква от учителите? Съгласна съм, че има некадърни учители. Надявам се с все по-приличните заплати, некадърните да намаляват."
Анонимен
Последната година от завършването на гимназията учителите ни казваха че след време ще ни липсва това училище и ще ни се иска да върнем времето назад. Ние се смяхме и не разбирахме. Дори подигравахме. Но се оказаха прави......
Анонимен
Децата не говорят български ,защото родителите им вече не говорят български (представям си какво правят учителките в детските градини), Новоназначените учители също трудно говорят български .Нищо чудно министерството да назначава обучени т.е. квалифицирани преводачи в детските градини и в първи клас. За каква успеваемост изобщо говорим?
Анонимен
в бедната и корумпирана България децата завършват задължителното образование до 12 клас и накрая не могат да напишат една автобиография без стотина грешки
Човек
Прости хора, не ги е срам и да пишат. И нашите, работещи в чужбина, учат, говорят на децата си на български,но после, в училище научават и съответния език. Ти вземи, учи езици,а не да се месиш на родителите,че говорят на своя език.
Анонимен
"Надявам се с все по-приличните заплати, некадърните да намаляват"
Според теб ако заплатите им станат по 10хил. няма да има некадърни учители? Резултата от труда определя заплатата, а не обратното.
друг човек
Родителите могат да говорят с децата си на какъвто си искат език ,стига да го могат, но училището е държавна институция, а държавния език не е майчиния или семейния . Ако обучението на децата е важно за родителите те ще се постараят да им помогнат ,но когато български език разбират и говорят в определени общности,уви само бабите и дядовците ,нещата са меко казано смущаващи.
знам и мога
Другият човек е явно комплексар някакъв,който не владее чужд език на ниво. Кой на какъвто си език иска да говори, стига човек да е. Просто работата на учителите е да ги учат на съответния предмет и да пишат реални оценки. Както някои уж 12 години учат английски,имат високи оценки,а нито го говорят,нито пишат.