Сърбия все още се стреми да закупи изтребители Rafale от френската компания Dassault, но обсъжда цената и свързаните с тази платформа оръжейни системи, каза президентът в петък, в пореден знак за отдалечаване на Белград от дългогодишния си доставчик на оръжие Русия.
"Финансирането е проблем", каза сръбският президент Александър Вучич в интервю за "Ройтерс", като добави, че продължават разговорите за това кои ракети да се използват и цената за сделката със самолета, която миналата година той определи на около 3 милиарда евро (3.2 милиарда долара).
Сърбия, кандидат за присъединяване към Европейския съюз и разполагаща с една от най-големите армии на Балканите, все още разчита на самолети съветски модел, като изтребители МиГ-29 и бойни хеликоптери МИ-35м, заедно с руски ракети и танкове.
Вучич каза, че закупуването на изтребители Rafale "ще направи Сърбия различна страна и много по-голяма сила".
В допълнение към съветската и руска противовъздушна отбрана, Сърбия разполага с китайски бойни дронове и ракети земя-въздух със среден обсег.
В сделка с Обединените арабски емирства през февруари, тя поръча "самоунищожаващи се маневриращи муниции" - на практика това е вид дрон, който маневрира до цел и избухва при контакт с нея. Освен това разполага с хеликоптери и транспортни самолети Airbus.
Сърбия е член на "Партньорство за мир", програма на НАТО за държави, които не се стремят да се присъединят към алианса.
Президентът каза още, че разговорите с Франция включват дискусии за ракети за Rafale, въпреки че Париж нямало да е склонен да продаде на страна извън НАТО своята ракета въздух-въздух Meteor, която се произвежда от мултинационалната компания MBDA.
Вучич каза, че "въпросът е дали ще имате това, което идва веднага след най-добро", добавяйки, че наличието на оръжейни системи от множество производители и държави усложнява превъоръжаването на Сърбия.
Белград ограничи военното сътрудничество с Москва, откакто Русия нахлу в Украйна и осъди инвазията, но за разлика от ЕС и други не наложи санкции на Москва, припомня "Ройтерс".
Отделно той каза, че Белград планира да финализира сделка за закупуване на 118 произведени в САЩ военни превозни средства HMMWV, известни като Humvee, и да внесе повечето от тях до септември.
По-рано президентът каза, че Сърбия иска да инвестира допълнителни 700 милиона евро във военната и отбранителната си индустрия през 2023 г.
Дневник
Коментари
Анонимен
Да си вземе ефки, хубаво ги рисуват.
до Анонимен
и нарисувани и на живо все са си хубави , всяко нещо първо е било нарисувано или начертано на хартия ,така чеееее ,,,,,
Анонимен
Той първият не е виновен.На русоблизците толкова им е акъла.Руските самолети се правят без чертежи и затова няма два еднакви,а ръждясват много защото постоянно ги целуват другарите.
Анонимен
Сърбите продължават с тарикатлъка и с американците и с руснаците, вечно,ама те не са виновни!