Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в Народното събрание приетите на 2 юни текстове от Закона за за съдебната власт (ЗСВ), които предвиждат обособяването на директора на Националната следствена служба и следствените отдели към прокуратурите в самостоятелни органи.

В мотивите си държавният глава подчертава, че тези промени възстановяват положение, което вече е съществувало в българското законодателство и е било променено през 2009 г. с оглед ефикасното и прозрачно функциониране на досъдебното производство по наказателни дела. Така без убедителни аргументи Народното събрание сега ревизира ангажимент, който България е поела пред Европейския съюз, се казва в мотивите, цитирани от прессекретариата на държавния глава .

В мотивите за ветото на държавния глава се подчертава също така, че при приемането на оспорените разпоредби не е взето предвид императивното изискване на Конституцията законите да бъдат приемани от Народното събрание с две гласувания.


Отделянето на следствието от прокуратурата беше гласувано изненадващо от депутатите по предложение на "Възраждане" с мотив враждата между главния прокурор Иван Гешев и заместника му и шеф на следствието Борислав Сарафов. Първите текстове на законопроекта минаха без обсъждане, без дебат и въпроси и без никакви реакции от залата. Изваждането на следствието в отделен, самостоятелен от прокуратурата орган бе подкрепено от плаващи мнозинства предимно с гласовете на ГЕРБ, "Възраждане", ДПС и някои от депутатите на "Има такъв народ", а "против" или "въздържал се" гласуваха БСП и "Продължаваме промяната - Демократична България".

Веднага след това правозащитни организации призоваха президента да наложи вето заради нарушенията на процедурата и правилата и заради мотивите на вносителя - да се отговаря на междуличностен конфликт чрез радикална законодателна промяна, което по-скоро руши, а не изгражда правовата държава.

Ветото на президента може да бъде преодоляно, ако за закона в този му вид, в който е върнат президента, гласуват повече от половината от всички народни представители, тоест поне 121.

Дневник