Украинският президент Володимир Зеленски каза след среща с африкански лидери в Киев в петък, че мирните преговори с Русия ще бъдат възможни, само след като Москва изтегли силите си от окупираната украинска територия, съобщи Ройтерс.

Коментарите му не сигнализираха за промяна в позицията на Киев относно мирните преговори, въпреки надеждите на африканската делегация да посредничи за прекратяване на войната.
"Да позволим преговори с Русия сега, докато окупаторът е на нашата земя, означава да замразим войната, да замразим всичко - болката и страданието. Нуждаем се от истински мир и следователно от реално изтегляне на руските войски от цялата ни независима земя", каза Зеленски на съвместна пресконференция с африканската делегация.


Той даде ясно да се разбере, че Украйна застава зад собствената си мирна инициатива, основана на пълно оттегляне на Русия, но покани африканските лидери да вземат участие в международна мирна среща на върха, която се подготвя в Киев.

Африканската делегация, включваща лидерите на Сенегал, Египет, Замбия, Южна Африка и Коморските острови, се срещна със Зеленски, след като беше посрещната в Киев от залп от руски ракети.

Тя ще се срещне в събота с руския президент Владимир Путин в Санкт Петербург.

Президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса, който заедно със сенегалския президент Маки Сал, е водач на мисията, каза ,че африканските лидери са "тук, за да споделят африканската перспектива" за намиране на мир в Украйна.

Той заяви, че международните разследвания на предполагаемите военни престъпления в украинския град Буча трябва да продължат и че е важно да се изслуша какво имат да кажат както Русия, така и Украйна.

Рамафоса добави, че дискусиите с президента Путин ще бъдат за зачитане на Хартата на ООН.

Африканската мисия

Африканските лидери инициираха мирната мисия, казвайки, че войната е засегнала силно Африка заради прекъснатите доставките на зърно и други храни и повишаването на инфлацията, особено на храните. Въпреки това досега те останаха до голяма степен останаха неутрални по отношение на войната. Някои, особено Южна Африка, получиха подкрепа от Съветския съюз за своите движения за независимост и имат сърдечни отношения с Русия, но повечето имат по-тесни икономически връзки със Съединените щати и Европа, пише Ройтерс.

Африканските лидери търсят споразумение за поредица от "мерки за изграждане на доверие", като
изтегляне на руските тактически ядрени оръжия от Беларус, спиране на заповедта за арест на Международния наказателен съд срещу Путин и облекчаване на санкциите.

Кремъл нееднократно заяви, включително миналата седмица, че не вижда условия за мирен процес, но че е готов да изслуша и е отворен към външни инициативи.

Дневник