Депутати от 64 държави, събрани в чилийския град Валпараисо по покана на ООН, подписаха глобален пакт за борба с глада - бедствие, засягащо 828 милиона души по света, съобщи Франс прес.

На Втората световна парламентарна среща на високо равнище за борба срещу глада и недохранването, провеждана по инициатива на Организацията по прехрана и земеделие на ООН, присъстваха в продължение на два дни 150 депутати, а десетки други участваха дистанционно. В края на срещата участниците подписаха глобален пакт, целящ да насърчи държавите-членки, и по-специално техните парламенти, да се борят с глада и недохранването.

В него се предвижда например укрепване на международните парламентарни съюзи и създаване на нови, за да се насърчи обменът на опит и добри практики и да се разработят решения.

"Трябва да навлезем в нова фаза на взаимодействие между парламентите. Парламентите трябва да поемат все повече и повече отговорности", заяви заместник-директорът на ФАО Марио Любеткин.

По данни на ООН през 2021 г. 828 млн. души в света са страдали от глад - с 46 млн. повече от 2020 г. и със 150 млн. повече от 2019 г. Тази ситуация се е влошила вследствие на конфликти, промените в климата и пандемията от КОВИДа-19, наред с други фактори.

"Всеки ден в света 8500 деца умират поради недохранване", оплака се чилийската депутатка Каролина Марсан, която председателства Парламентарния фронт срещу глада в Чили. По данни на ФАО жените са изложени на по-голям риск, отколкото мъжете.

Планоирано е през 2026 г. в Африка да се проведе трета среща на върха, на която да се оцени ефектът от мерките, договорени на срещата тази година.

БТА