Казахстан, който от няколко години е домакин на мирните преговори за Сирия, водени между Русия, Турция и Иран, изненадващо предложи прекратяване на консултациите, предаде Ройтерс.

Дипломати от трите страни тази седмица се срещнаха в казахстанската столица Астана за двадесети път, за да обсъдят обстановката на терен, пътната карта за възстановяване на турско-сирийските отношения, израелските атаки и редица други въпроси.

Тези преговори се провеждат от 2017 година насам. Един от най-значимите ходове, обявени в Астана, бе разделянето на сирийски територии на зони за деескалация и поставянето им под надзора на различни държави.

Днес обаче казахстанският заместник-външен министър Канат Тумиш неочаквано призова за прекратяване на тристранните преговори, като посочи, че целта им е била постигната.

"Постепенното излизане на Сирия от регионалната изолация може да се смята за знак, че преговорният процес в Астана е постигнал целта си“, каза той пред журналисти.

"Като се има предвид завръщането на Сирия в семейството на арабски страни, ние предлагаме да обявим официално двадесетата среща на астанския преговорен процес за финална", каза още Тумиш.  

Очевидно това не е част от плановете на трите преговарящи страни, които посочиха в общо изявление, че следващата среща ще се състои по-късно тази година, коментира Ройтерс.

"Не може да кажем, че астанският процес е приключил", каза руският преговарящ Александър Лаврентиев. "Но ако казахстанската страна е решила, че консултациите трябва да се провеждат на друго място, ще обсъдим това и ще изберем нова локация", допълни той.

Русия, Турция и Иран биха могли например да се редуват като домакини на тези срещи, посочи Лаврентиев.

БТА