Черната дупка в центъра на нашата галактика не е толкова "сънлива", колкото учените са смятали до момента, съобщи АФП. Стрелец А* е свръхмасивна черна дупка в центъра на Млечния път, предава БТА.
Обектът дължи името си на съзвездието, в което се намира. Черната дупка е на 27 000 светлинни години от Земята. Наблюдавана е през 90-те години на 20-и век, а съществуването й е доказана благодарение на снимки преди година.
Тази черна дупка е на възраст 13 млрд. години, а масата й се равнява на около 4 млн. слънца. Винаги е разглеждана като спяща черна дупка, каза пред Франс прес Фредерик Марен от астрономическата обсерватория в Страсбург, който ръководи научното проучване, публикувано в "Нейчър".
Стрелец А* е в състояние на покой, подобно на повечето свръхмасивни черни дупки, които са погълнали цялата материя в своя обсег на привличане.
"Представете си мечка в хибернация, след като е изяла всичко около себе си", каза Марен. Според неговия научен екип обаче в края на 19-и век - период, изчислен посредством оценка на разстоянието, черната дупка е излязла от хибернацията, поглъщайки газ и прах, които са преминали край нея в продължение на няколко мсеца или година. След това е "заспала" отново.
През този период черната дупка е била поне милион пъти по-ярка, отколкото е в момента. Това е мощност, еквивалентна на мощността на квазарите. Подобна черна дупка се намира в галактиката M87, на 55 млн. светлинни години от Земята.
Изводите за пика на Стрелец А* са направени на базата на необичайна радиация от молекулярни облаци в близост - замръзнали обекти от газ и прах. Те по дефиниция трябва да бъдат студени и да не излъчват толкова много светлина.
След милион секунди наблюдения сателитът IXPE е открил, че електрическото поле и магнитното поле на тази светлина вибрира в определена посока. Това явление, подобно на компас, сочи към Стрелец А*, следователно тази черна дупка е източникът на радиация, отразена в облаците. Така черната дупка излъчва "ехо" от по-ранната си активност.
Остава да се установи какво е довело до активизирането на черната дупка - облак или звезда, намиращи се в близост. Допълнителните наблюдения, планирани за септември с IXPE, ще помогнат за по-добро разбиране на цикъла на развитие на черната дупка Sgr A* и може би ще хвърлят светлина върху произхода на свръхмасивните черни дупки, които все още са загадка за астрономията.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Преди хиляди години хората са знели много повече за Света и Космоса от сегашните учени (които разчитат на компюърни симулации с грешни данни).
Анонимен
Това вероятно е констатация на руските " учени".
Анонимен
Нещо имаш комплекс към руснаците. Агресив комплексив както казваше реджеб иведик