Парламентът отхвърли предложението за произвеждане на национален референдум с въпрос „Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?“.

В подкрепа на допитването гласуваха 68 народни представители, 98 бяха „против“ и 46-ма се въздържаха.

Повече от три часа продължи дискусията в пленарната зала по предложението на "Възраждане" за референдум. От партията вече обявиха, че ще сезират Конституционния съд.

Предложението на "Възраждане" за такова допитване подкрепиха от "Възраждане", "БСП за България", "Има такъв народ" (ИТН), двама депутати от "Продължаваме промяната - Демократична България" и един независим.

Днес гласувах за пряката демокрация, гласувах за възможността за допитване до народа от името на всички тези български граждани, които три месеца събирахме подписка за идеята за провеждането на този референдум, заяви Петър Петров ("Възраждане") в обяснение на вот. Той отбеляза, че е гласувал за "спазване на буквата на закона и разпоредбите на Конституцията" и за "борбата срещу заглушаване гласа на народа от т.нар. демократични и евроатлантически елити". От трибуната, с Конституцията в ръка, той заяви своята непримиримост и готовност да се бори и да осигури възможност хората да гласуват за запазването на българския лев.

След гласуването Андрей Чорбанов от ИТН коментира, че правителствената коалиция е ясна, както било ясно, че тя изключително силно се страхува от провеждането на каквито и да било референдуми, в които да се чува мнението на гражданите, които са ги изпратили тук. Той посочи, че за ИТН е от принципно значение да бъдат допуснати референдумите по изключително важни за нацията въпроси.  

Независимият депутат Радостин Василев каза, че е привърженик на ЕС и НАТО и е за приемане на еврото, когато България е готова за това. Според него обаче българският народ не може да бъде пренебрегван и обиждан, че не разбира от експертни теми, а трябва да бъде питан. 

БТА