Държавите със силни традиции в неутралността Швейцария и Австрия изразиха желание да станат част от ръководената от Германия инициатива за укрепване на противовъздушната отбрана на ЕС, почти 17 месеца след началото на войната в Украйна.

Министрите на отбраната на двете страни Виола Амхерд и Клаудия Танер подписаха меморандум за разбирателство за присъединяване към проекта, известен като Sky Shield, на среща с германския си колега Борис Писториус в Берн, предаде EurActiv.

До момента 17 държави бяха част от проекта.

Sky Shield има за цел да координира доставките на системи за противовъздушна отбрана и да насърчава сътрудничеството в обучението, изследванията и логистиката; според инициатора Берлин може ефикасно да помогне за запълването на пробойни в съществуващите ПВО системи на Европа. Великобритания, балтийските държави, Швеция и Финландия са сред страните, подкрепящи проекта. Франция и Италия, които искат да насърчават собствените си отбранителни индустрии (вместо да се купуват компоненти от САЩ и Израел), имат резерви.

Не всички ще са доволни

Берн и Виена настояват, че включването им в проекта не компрометира неутралитета. "Ню Йорк таймс" отбелязва обаче, че с подписа си въвелата европейските санкции срещу Русия Швейцария прави още една стъпка към по-тясното сближаване с европейските съседи след инвазията на Русия в Украйна. Това предизвика ожесточени дебати с критици, които се опасяват, че страната се отклонява от традицията си на строг неутралитет.

Швейцария прави и крачки назад, след като отхвърли исканията на Германия и Дания миналата година за реекспорт на произведени в Швейцария бронирани превозни средства и боеприпаси. Долната камара на парламента обаче гласува миналия месец в полза на продажбата на изведени от въоръжение танкове "Леопард" на Германия. Те не могат да бъдат изпратени в Украйна, но могат да заменят машини, които Германия е дала от собствените си запаси.

Смята се и че решението на Швейцария и Австрия нанася удар на Франция в усилията ѝ за алтернативно изграждане на ПВО система в Европа, базирана само на европейски технологии, към която се опитва да привлече партньори из целия континент. Засега на нейна страна са ѝ Унгария и Естония.

Дневник