Държавите със силни традиции в неутралността Швейцария и Австрия изразиха желание да станат част от ръководената от Германия инициатива за укрепване на противовъздушната отбрана на ЕС, почти 17 месеца след началото на войната в Украйна.
Министрите на отбраната на двете страни Виола Амхерд и Клаудия Танер подписаха меморандум за разбирателство за присъединяване към проекта, известен като Sky Shield, на среща с германския си колега Борис Писториус в Берн, предаде EurActiv.
До момента 17 държави бяха част от проекта.
Sky Shield има за цел да координира доставките на системи за противовъздушна отбрана и да насърчава сътрудничеството в обучението, изследванията и логистиката; според инициатора Берлин може ефикасно да помогне за запълването на пробойни в съществуващите ПВО системи на Европа. Великобритания, балтийските държави, Швеция и Финландия са сред страните, подкрепящи проекта. Франция и Италия, които искат да насърчават собствените си отбранителни индустрии (вместо да се купуват компоненти от САЩ и Израел), имат резерви.
Не всички ще са доволни
Берн и Виена настояват, че включването им в проекта не компрометира неутралитета. "Ню Йорк таймс" отбелязва обаче, че с подписа си въвелата европейските санкции срещу Русия Швейцария прави още една стъпка към по-тясното сближаване с европейските съседи след инвазията на Русия в Украйна. Това предизвика ожесточени дебати с критици, които се опасяват, че страната се отклонява от традицията си на строг неутралитет.
Швейцария прави и крачки назад, след като отхвърли исканията на Германия и Дания миналата година за реекспорт на произведени в Швейцария бронирани превозни средства и боеприпаси. Долната камара на парламента обаче гласува миналия месец в полза на продажбата на изведени от въоръжение танкове "Леопард" на Германия. Те не могат да бъдат изпратени в Украйна, но могат да заменят машини, които Германия е дала от собствените си запаси.
Смята се и че решението на Швейцария и Австрия нанася удар на Франция в усилията ѝ за алтернативно изграждане на ПВО система в Европа, базирана само на европейски технологии, към която се опитва да привлече партньори из целия континент. Засега на нейна страна са ѝ Унгария и Естония.
Дневник
Коментари
Анонимен
Със СВО в Украйна ,Русия накара дори неутрални държави да търсят сигурност в ЕС под формата на различни инициативи. Дали има полза Русия от такава политика???
Анонимен
Да да Русия ги накара изобщо нямаше натиск от запад. Ама хич.
Анонимен
Алчността води до икономически кризи, а пък те - до бяс