Американски икономист, която беше високопоставен антитръстов служител по време на мандата на бившия президент Барак Обама, беше назначена за главен икономист по конкуренцията в Европейската комисия, съобщи Ройтерс във вторник.
56-годишната Фиона Скот Мортън ще поеме поста си на 1 септември, когато настоящият главен икономист Пиер Регибо се пенсионира. Тя ще бъде както първият гражданин на САЩ, така и първата жена, назначена на поста.
Скот Мортън ще играе ключова роля в разследванията на европейския орган за защита на конкуренцията на големите технологични гиганти като "Гугъл", "Епъл", "Мета", "Майкрософт" и "Алфабет", както и в известни сливания като придобиването на iRobot от "Амазон" и сделката с "Фигма" на Adobe.
В момента Скот Мортън води катедра като професор по икономика в Училището по мениджмънт "Йейл" и е свързана с Университета в Единбург. Тя е и старши консултант на Charles River Associates, консултантска компания, която съветва редица технологични гиганти.
Скот Мортън беше главен икономист в антитръстовия отдел на Министерството на правосъдието на САЩ между май 2011 г. и декември 2012 г.
Назначаването й в елитния антитръстов отдел към Европейската комисия предизвика критики още преди да бъде обявено.
През май Проектът за балансирана икономика, Корпоративната европейска обсерватория, Европейският цифров алианс на малките и средни предприятия, Ирландският съвет за граждански свободи, LobbyControl и Институтът за отворени пазари (Европа) в съвместно писмо изразиха загрижеността си до шефа на ЕС по антитръстовите политики Маргрете Вестагер.
Те посочиха възможни конфликти на интереси и мненията на Скот Мортън за справяне с прекомерната концентрация на икономическа мощ.
Някои икономисти и антитръстови експерти аплодираха назначаването й, като посочиха впечатляващото й портфолио от трудове и статии.
Новото назначение идва на фона на очакванията еврокомисарят за конкуренцията Маргрете Вестагер също да напусне Европейската комисия, за да оглави Европейската инвестиционна банка догодина. Вестагер е свързвана с някои от най-големите антимонополни дела, завеждани някога от Еврокомисията и с най-големите глоби за нарушаването на правилата на пазара в историята на ЕС, включително 4-милиардната глоба, наложена на "Гугъл" за нарушаване правилата на конкуренцията в общността.
Дневник
Коментари
Добави коментар