Регионалното управление на образованието в Шумен обяви резултатите от І етап на класиране от приема в осми клас за учебната 2023/2024 година. 1 359 ученици са приети, а 32 не са класирани и ще очакват обявяване на резултатите от ІІ етап (до 19 юли).
Най-желаната паралелка тази година е Английски език, немски език в ПЕГ "Никола Йонков Вапцаров". 353 ученици са подали заявления за нея.
С 303 желания втора е паралелката Графичен дизайн в СУ "Панайот Волов". В това училище е и третата най-желана паралелка - Информационни технологии, информатика, английски език с 296 заявления за нея.
С най-висок минимален бал, тоест най-трудно, обаче се влиза в три паралелки на ППМГ "Нанчо Попович". За паралелка Английски език, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда в ППМГ "Нанчо Попович" са били нужни най-малко 341 точки. За Математика, информатика, английски език - 327, а последният класирал се за Немски език, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда е с 303 точки.
Десетката на най-трудно достъпните паралелки се допълва от такива в училищата ПЕГ "Никола Йонков Вапцаров“, СУ "Сава Доброплодни", СУ "Панайот Волов" и СУ "Йоан Екзарх Български“ /отворете пълния списък от линка по-долу/.
От РУО уточниха, че приетите ученици разполагат с три работни дни (13, 14 и 17 юли), за да се запишат в паралелката, в която са класирани. Записването става с оригинала на свидетелството за основно образование, а в професионална паралелка – и с оригинал на медицинското удостоверение, издадено от личния лекар.
Учениците, които са класирани не по първо, а по някое следващо желание, могат да се запишат в училището, в което са приети, или пак там да подадат заявление за участие във ІІ етап на класиране. При подадено заявление изчакват обявяването на резултатите (19 юли) и се записват след ІІ етап в периода 20-24 юли 2023 г..
Класираните на І етап, но пропуснали срока за записване губят мястото си. Следващата възможност за участие е на ІІІ етап на класиране, за което заявления ще се подават на 26 и 27 юли 2023 година.
ШУМ.БГ
Коментари
Професор
Побъркаха децата. Не съм против да няма НВО но такова безобразие не е било никога. Оценяването на работите е по скоро субективно по градове а не обективно. Точките се пишат единствено по осмотрение на проверявашия и късмета на ученика да е мислил като него. Най притеснителното е, че като махнем първите 3 града в класацията, всичко друго е събрано в разлика от 10 точки.
Родител
Математическа, Езикова, Първото,Савата, Хуманитарна,това са основно желаните училища. Останалите,ако няма в тях поне 500 ученици само сграден фонд използват. Да ги обединяват. Нов тип директори трябват,без излишни заместници,администрация. Парите са за ученика,а не за заплатаджии.Някои се напълниха с пенсии+заплата.
Пак професор
В подкрепа на горното е БЕЗУМНОТО условие, че ако искаш да си видиш работата, ученикът трябва да е сам и не ти е позволено да я снимаш. Това навежда на мисълта, че проверяващите са инструктирани да оценяват с ниски точки всичко което не е София, Пловдив или Варна
До Родител
Вие бихте ли се съгласили да запишете детето си например в Савата филиал Боян Българанов (сегашното Трайко)
наблюдаващ
Подобни изпити, само пълнят джобовете на даскалите по български и математика. А,данъци плащат ли! Щом в училище не ги научават,значи и частните им уроци толкова. Все едно магаре да учиш да пее. Изпита трябва да е общ тест, включващ всички предмети.
Анонимен
Радвам се все още че Математическата гимназия и Езиковата си остават топ гимназиите за учениците след 7ми клас. Дано все още нивото на преподаване е все още така добро.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
321
lolo, като ти гледам грамотността, не учениците в МГ-та са простите.
Анонимен
То много "висок" минимален бал бе,342,СМЕШНО!