Регионалното управление на образованието в Шумен обяви резултатите от І етап на класиране от приема в осми клас за учебната 2023/2024 година. 1 359 ученици са приети, а 32 не са класирани и ще очакват обявяване на резултатите от ІІ етап (до 19 юли).
Най-желаната паралелка тази година е Английски език, немски език в ПЕГ "Никола Йонков Вапцаров". 353 ученици са подали заявления за нея.
С 303 желания втора е паралелката Графичен дизайн в СУ "Панайот Волов". В това училище е и третата най-желана паралелка - Информационни технологии, информатика, английски език с 296 заявления за нея.
С най-висок минимален бал, тоест най-трудно, обаче се влиза в три паралелки на ППМГ "Нанчо Попович". За паралелка Английски език, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда в ППМГ "Нанчо Попович" са били нужни най-малко 341 точки. За Математика, информатика, английски език - 327, а последният класирал се за Немски език, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда е с 303 точки.
Десетката на най-трудно достъпните паралелки се допълва от такива в училищата ПЕГ "Никола Йонков Вапцаров“, СУ "Сава Доброплодни", СУ "Панайот Волов" и СУ "Йоан Екзарх Български“ /отворете пълния списък от линка по-долу/.
От РУО уточниха, че приетите ученици разполагат с три работни дни (13, 14 и 17 юли), за да се запишат в паралелката, в която са класирани. Записването става с оригинала на свидетелството за основно образование, а в професионална паралелка – и с оригинал на медицинското удостоверение, издадено от личния лекар.
Учениците, които са класирани не по първо, а по някое следващо желание, могат да се запишат в училището, в което са приети, или пак там да подадат заявление за участие във ІІ етап на класиране. При подадено заявление изчакват обявяването на резултатите (19 юли) и се записват след ІІ етап в периода 20-24 юли 2023 г..
Класираните на І етап, но пропуснали срока за записване губят мястото си. Следващата възможност за участие е на ІІІ етап на класиране, за което заявления ще се подават на 26 и 27 юли 2023 година.
ШУМ.БГ
Коментари
Ех,Родино
Бал под 150 ??? учи ли им се на тези деца или родителите ги тикат? Представяме си какви работници ще са. Икономика с 3- ще обърка сметките, здравно образование- внимавайте! ами автомобили? само затова,че искаш да лежиш под кола или дядо ти му "разбира" - аман от тенекеджии с диплома!
Анонимен
Нивото на преподаване никъде не е добро ,в общия смисъл на думата . Има учители ,които си вършат работата и такива, които само получават заплата . Ориентираните и предвидливи родители избират условия и среда ,а за подготовката на децата си са предвидили частни уроци ,според това ,къде и какво ще учат след 12 клас.
знам
Ами,родителите добре да избират.Че вече само,който не е решил не е завършил висше в България. А, ПКС та разни срещу заплащане и са с документ.Колкото по- комплексиран е някой,колкото по не отделя време за учениците,толкова повече хартийки- курсове-,кредити,квалификации има. ПКС-1,резултати с ученици- на опашката.Докога?
правилно
Хартийките (сиреч документите за всякакви измишльотини) в ръцете на примитивни хора са безмислени. Директори,които само се чудят какви ,,иновации" да въвеждат ,ане се интересуват от ред,дисциплина и същински учебен процес, не са нужни. Уви МОН не се вълнува от това ,само отчита ,,резултати" и дава препоръки.
И на даскалите
пак увеличение на заплатите - 1.25 от средната за страната. Ученици няма, училища се закриват, виждат се слаби резултати от матури и пак увеличение. Отделно са в частни занимални, преподаващи уроци по това онова, най вече за пари . Добре ще е приватизация и на училищата, като част от демократичните процеси несвършени все още в БГ
Проследяващ
Намираш връски и влизаш където искаш толкова просто
Анонимен
Предлагам изпитите след 7 -ми клас да се провеждат по следния начин :
1. Тест по общообразователна подготовка , включващ 60 въпроса ( 10 въпроса по БЕЛ, 10 - по математика , 10 - по история и цивилизации , 10 - по география , 10 - по физика и астрономия , 10 - химия и ООС ).
2. Изпит по математика , включващ 4 задачи ( 2 алгебрични и 2 геометрични)
3. Изпит по БЕЛ
Марийка
Директори,иноватори докато не застанат начело ще расте неграмотността.И родителите трябва да са ангажирани. Докато дограмата, печеленето от европари е по-важно от ученика,така ще е. Че и клубове за интересчии принудително.Изнесете извънкласните от училище,за да се види колко са доброволците, педагогическите също-за да носят наистина полза.
Анонимен
Изпитът по БЕЛ - върху изучено произведение от българските класици
И не си мислете , че това е поредната недомислица на изкукуригала учителка ! Така кандидатстваха учениците през далечната 2006 година !
След такава конкуренция ( ,, цедка ") имаше качество на образованието !!!