БНБ и банките са извървели 95% от пътя си към еврото в подготовка за приемането му в България и е странно сега тепърва да се мисли дали общата европейска валута трябва да се приеме. Това коментира управителят на централната банка Димитър Радев пред депутати от Комисията по въпросите на Европейския съюз, която го изслуша по темата.

Коментарът му дойде в отговор на въпрос от депутати от "Възраждане", които попитаха защо банковият сектор влага усилия и ресурс да се готви за еврото, като предстои референдум по темата.

Той изрази притеснението си от дисбаланса, който се получава тъкмо в тази голяма степен на подготвеност от страна на банковия сектор за разлика от пътя, който трябва да извървят политиците и останалите институции. Сред нерешените въпроси остават както технически, така и законови. Подчерта, че все пак вече бяха одобрени от предишното народното събрание "тежки текстове", отнасящи се до работата на централната банка, а в напреднала фаза на съгласуване с Европейската централна банка е проектът, изготвен от самата БНБ, по който тя ще работи след влизането в еврозоната.

До края на годината и БНБ, и търговските банки ще са в много голяма степен готови технически за приемане на еврото. Въпросът е други институции също да напреднат, допълни Радев.

Допълни, че централната банка и търговските са до голяма степен интегрирани в еврозоната, като се изключи валутата. "Така че няма нищо по-логично от това България да продължава тази линия", посочи управителят. Попита риторично някой прави ли сметка какво ще струва на България да започне в момента да върви в обратната посока. "Ние сме на 95-ия метър и да питаш тепърва дали трябва да се прави това нещо...", допълни Радев. Напомни за направените с участието на ЕЦБ стрес тестове за готовността на банките и всички други свършени неща.

В отговор на въпрос от Кристиян Вигенин от БСП дали няма да се наложи България да спасява други страни от еврозоната, ако те го закъсат, управителят на БНБ обяви, че подобна теза е обект на присмех от хора, с които я обсъжда в Европа. Те смятали, че това е някаква шега. "Точно обратното", обяви Радев.

България ще спасява какво? Италия, Франция?!

Подчерта, че не само сега, но и впоследствие България ще бъде нетен бенефициент по различни линии заради приемането на еврото. Даде пример с икономиите, които в момента банките в България правят от 170 млн. лв. годишно по линия само на един от механизмите - единния механизъм за преструктуриране, които се ползват заради това, че страната е член на европейския банков съюз. Срещу това им се налага да плащат такси от 15-20 млн. лв.

"Ние участваме в бюджета на еврозоната, но сме огромен нетен бенефициент. И това ще се подобри, няма да се влоши при приемането на еврото", увери той.

Обяви, че при решение от страна на правителството комуникационна кампания по приемане на еврото, която бе насрочена за 1 октомври 2021 г., може да започне. Посочи обаче, че сайтът с цялата информация по въпроса е собственост на Министерството на финансите.

Левът и еврото не може да се ползват заедно

На въпрос по идеята на министъра на финансите Асен Василев, за която се разбра наскоро, да се разреши законово хората да ползват еврото в свои сделки преди влизането в еврозоната, управителят на БНБ обяви, че е против. Убеден е, че такъв отговор ще даде и Европейската централна банка, защото по същество това означава едностранно въвеждане на общата валута.

Напомни, че по традиция едновременно обявяване на цените в левове и еврото се предвижда да е 6 месеца преди приемането и 12 след това. Възможно е по частна инициатива това да се прави и по-рано. Но подчерта, че няма как хората да пазаруват, като дават част от парите в левове, другите в евро. "Аз съм категоричен, че трябва да продължим по начина, по който сме подготвили нещата", допълни той.

Планът засега е България, ако получи покана, да приеме еврото от 2025 г. За момента от техническите критерии България не отговаря на този за инфлацията, като настоящият финансов министър разчита на отстъпки по темата по примера на направените за Хърватия.

Радев посочи и че централната банка е обявила поръчка за доставката на нови бронирани машини, действа и по логистиката за обработването на банкнотите и монетите в левове, които ще бъдат изтеглени при приемане на еврото. Даде пример, че Хърватия е решила въпроса, като са били построени силози, които впоследствие са останали в полза на тяхното министерство на отбраната, тъй като няма смисъл от постройки, които са нужни само за кратък период. Допълни, че може да се поиска логистична подкрепа и от другите в еврозонта.

Дневник