Подсладителят аспартам е "възможен канцероген", но остава безопасен за консумация във вече определените норми, обявиха в петък две групи, свързани със Световната здравна организация (СЗО), цитирани от "Ройтерс".

Решенията са резултат от работата на две отделни експертни групи на СЗО, едната от които отбелязва дали има някакви доказателства, че дадено вещество носи потенциална опасност, а другата оценява какъв риск в реалния живот представлява това вещество.

Аспартамът е един от най-популярните подсладители в света, използван в продукти от диетичните газирани напитки Coca-Cola до дъвките Extra на Mars.

На пресконференция преди съобщението ръководителят на СЗО по въпросите на храненето Франческо Бранка отправи следния съвет: "Ако потребителите трябва да решат дали да си вземат кола с подсладители или такава със захар, мисля, че трябва да обмислят трети вариант - вместо това да пият вода".


В първата си декларация за добавката, обявена рано в петък, Международната агенция за изследване на рака (IARC), базирана в Лион, Франция, обяви, че аспартамът е "възможен канцероген".

Тази класификация означава, че има ограничени доказателства, че дадено вещество може да причини рак.

Не се взема предвид какво количество трябва да консумира човек, за да бъде изложен на риск, което се разглежда от отделна група, Съвместния комитет на СЗО и Организацията по прехрана и земеделие (ФАО) по хранителните добавки (JECFA), базиран в Женева.

След собствен цялостен преглед JECFA заяви в петък, че не разполага с убедителни доказателства за вреда, причинена от аспартама, и продължава да препоръчва на хората да поддържат нивото на консумация на аспартам под 40 мг/кг на ден.

JECFA за първи път определя това ниво през 1981 г. и регулаторите по целия свят следват подобни насоки.


Няколко учени, които не са свързани с тези анализи, заявиха, че доказателствата, свързващи аспартама с рака, са слаби. Според асоциациите на производителите на храни и напитки решенията показват, че аспартамът е безопасен и е добър вариант за хора, които искат да намалят захарта в диетата си.

СЗО заяви, че според съществуващите нива на консумация например човек с тегло 60-70 кг трябва да пие повече от 9-14 кенчета газирани напитки дневно, за да надхвърли лимита, въз основа на средното съдържание на аспартам в напитките, а това е около 10 пъти повече от обичайно консумираното от хората количество.

"Нашите резултати не показват, че спорадичната употреба може да представлява риск за повечето потребители", каза Бранка.

Ограничени доказателства

"Ройтерс" за първи път съобщи през юни, че IARC ще постави аспартама в група 2B като "възможен канцероген" заедно с екстракта от алое вера и традиционните азиатски мариновани зеленчуци.

Групата на IARC заяви в петък, че е взела своето решение въз основа на три проучвания при хора в Съединените щати и Европа, които показват връзка между хепатоцелуларен карцином, форма на рак на черния дроб, и консумацията на подсладители, първото от които е публикувано през 2016 г.

Групата заяви, че ограничените доказателства от по-ранни проучвания върху животни също са фактор, въпреки че въпросните проучвания са противоречиви. Имало е и някои ограничени доказателства, че аспартамът има някои химически свойства, които са свързани с рака, добавиха от IARC.

"Според нас това наистина е по-скоро призив към изследователската общност да се опита да изясни и разбере по-добре канцерогенната опасност, която може или не може да бъде породена от консумацията на аспартам", каза Мери Шубауер-Бериган, действащ ръководител на програмата за монографии на IARC .
Някои лекари изразиха загриженост, че новата класификация на "възможен канцероген" може да тласне хората, които пият диетични газирани напитки, да преминат към калорични напитки със захар.


Терез Бевърс, медицински директор на Центъра за превенция на рака към Центъра за ракови заболявания на Тексаския университет MD Anderson в Хюстън, каза, че "възможността за наддаване на тегло и затлъстяване е много по-голям проблем и по-голям рисков фактор, отколкото аспартамът може да бъде някога".

Дневник