Президентът на Нигерия -най-многолюдната държава в Африка, Бола Тинубу обяви извънредно положение, за да се справи с растящите цени на храните и недостига им, съобщи Би Би Си в петък.

Някои от инициативите включват използване на пари, спестени след неотдавнашното премахване на субсидията за гориво, за осигуряване на торове и зърно за фермерите. Много от земеделците обаче са изоставили обработването на земя заради набезите на банди, които ги отвличат за откуп.

Предвижда се и по-бедните домакинства да бъдат подпомагани с $10 на месец в продължение на шест месеца.

"Уверявам всички нигерийци, че никой няма да бъде забравен в тези стратегически интервенции", каза Тинубу, който встъпи в длъжност през май.

Доклад на ООН през януари прогнозира, че 25 милиона нигерийци са изложени на висок риск от продоволствена несигурност тази година и не биха могли да си позволят достатъчно питателна храна всеки ден.

Притесненията за осигуряването на храна в най-многолюдната държава в Африка (213 млн. население) се подсилват и от широко разпространената несигурност през последните години.

Повече от 350 фермери са били отвлечени или убити само през 12-те месеца до юни 2022 г., според нигерийски уебсайт за проследяване на сигурността.

Много от тези атаки са извършени в северната част на страната.

Но новите мерки за сигурност ще означават, че фермерите могат да се върнат в земеделските земи "без страх от атаки", каза правителственият съветник Деле Алаке.

Не бяха дадени повече подробности за това как правителството възнамерява да се справи с прословутите организирани престъпни групи.

Всички въпроси, свързани с основните храни и вода, сега ще бъдат отговорност на Съвета за национална сигурност, който се състои от ръководители на службите за сигурност на страната и се ръководят от президента.

Първата голяма политическа стъпка на Тинубу след встъпването му в длъжност беше премахването на субсидията за гориво, която беше в сила от десетилетия и поддържаше ниски цени на петролните продукти. Отпадането й доведе до поскъпване на горивата до 200% в някои части на страната, но новият президент защити хода, като каза, че е от съществено значение тези пари да се използват по-ефективно.

Повишаването на ценити на горивата има косвен ефект върху икономиката, тъй като много нигерийци зависят от генераторите, за да си осигуряват електричество.

"Месечната ми пенсия не може да покрие разходите за ежедневно купуване на хляб, така че го заменихме друга по-достъпна храна", казва Малам Адо Яхая от северния щат Кано пред Би Би Си.

Предишното правителство определи 12 милиона уязвими домакинства, които получават около 6 долара на месец, за да допълват доходите си.

Тези по-уязвими хора вероятно ще получат достъп до зърно и торове, предлагани на фермерите.

"Очаква се програмата да стимулира икономическите дейности в неформалния сектор и да подобри храненето, здравето, образованието и развитието на човешкия капитал на домакинствата на бенефициентите", каза президентът Тинубу.

Дневник