"Дебатът кой да е националният празник върви от доста време. Отвъд този дебат, за всички нас 24 май е най-органичният, най-българският празник. То не е само наше, от гледна точка на това, че светите братя и техните ученици са дали своя принос в европейската културна и духовна история. Да мислим нашата национална идентичност през призмата на най-светлите страници от нашата история, е много важно и позитивно във времето, в което живеем", коментира пред БНР министърът на правосъдието Атанас Славов, след като от ПП-ДБ представиха предложенията си за промени в Конституцията.
"Част от обществения договор са ценностите, около които е формирана българската нация. Те са много важни и трябва да бъдат зачетени на конституционно ниво. Вкарваме, така да се каже, националната доктрина на страната като част от Конституцията. В Конституцията ще видим преди всичко универсални ценности, но освен тях, имаме и нещо специфично наше", заяви той.
"Признаваме на конституционно ниво нещо, което всички ние като граждани и българи знаем още от първите години на нашето социализиране. Важно е тези ценности да бъдат изведени на конституционно ниво", посочи още Славов.
Запитан има ли конюнктура в предлаганите промени в Конституцията, които засягат президентската институция, правосъдният министър посочи, че служебното правителство във вида му в момента е отстъпление от принципа на парламентарно управление.
"Институтът на служебното правителство да се запази, но в нова форма – правителството в оставка, когато не може да се сформира кабинет, редовният кабинет да продължи да осъществява функциите си като служебно правителство. В момента го виждаме този модел как се реализира в Нидерландия“, обясни той новото предложение.
Според него то е максимално близко до парламентарния модел на управление.
Относно възможността президентът да издава указ за назначаване и освобождаване на т.нар. трима големи в съдебната система, Славов изтъкна, че се цели "максимално да се деполитизира самия процес".
Фигурата на главния прокурор изисква да има някаква противотежест, защото той е в система, която се възприема като йерархична и централизирана, коментира още Атанас Славов в предаването "Преди всички" във връзка с функционирането на бъдещия прокурорски съвет във ВСС, който ще бъде председателстван от министъра на правосъдието без право на глас.
"Това, което предлагаме, е главният прокурор да няма общ надзор за законност. Да се фокусира върху обвинителната функция", каза министърът.
След консултации с ГЕРБ-СДС и ДПС има заявена степен на съгласие относно основните промени в Конституцията, декларира Славов. Той допуска, че сред дискусионните въпроси ще бъдат 24 май и ограничаването на мандатите на кметовете до два.
Запитан за критиките на конституционалисти за това кои от предложените промени биха били от компетентността на Велико Народно събрание и кои - на обикновено Народно събрание, Славов уточни, че с предложенията не се променя балансът между властите.
Днес.бг
Коментари
Анонимен
Едно правителство в оставка е компрометирано правителство и затова не би трябвало да продължава да управлява до избора на ново след няколко месеца. По-добре е да има служебно, както досега, което да не е политически ангажирано.
Обединяващ
Разбира се,че 24 май е най-българския празник. Историческите дати са история,а там нещата са относителни,спорни.Но комплексарите като се хванат за историята.
999
Най справедливо ще бъде да се проведе референдум за това коя дата да бъде национален празник. Ноо тези предатели в парламента изобще не искат да чуят че българският народ може да мисли те слушат само какво им се нарежда от посолствата. В България няма демокрация и правов ред.
Анонимен
Историческата истина, като всяка една истина е въпрос на гледна точка. Един добър историк може да манипулира всяко едно събитие включително и 24 май. . Колкото до 24 май наистина е най-българския празник за сега не оплют, но той има друга характеристика - на просветата, културата, а от там и на националното самосъзнание, което на сегашните управляващи явно липсва.
Анонимен
Най - подходяща дата за национален празник е 06.09.1885 г .-Съединението на България ...Това събитие е извършено само от българи ,по тяхно желание ,БЕЗ ДА СЕ СЪОБРАЗЯВАТ с великите сили! ,обединило е отечеството и достойно ЗАЩИТЕНО в Сръбско-българската война, когато нашата "Освободителка" ни предава...В най-новата история ТОВА Е ДАТАТА!
Анонимен
Наживяхме 9 септември,3 март.Бяха на политическа основа. 24 май ще бъде много добра дата. Може би ватенките ще се опълчат,ще кажат нее това е наш празник,но те може само да си изкажат мнението,нищо друго,без да ги итересува какво ще прави България. Точка.
Анонимен
Браво,съгласни сме без да сме ваши членове .
Тази дата е най-справедливата
Анонимен
За мен 24 май е свещен и някак си не ми се иска на този ден политици да се упражняват в словоблудсво на политическа риторика. А иначе която и дата да се избере, българският народ е безвъзвратно разделен и угодия няма да има.
Анонимен
Защо пък да не е 22.09. - Денят на независимостта? Няма да обидим никого.