Ностителят на Купата на УЕФА Зенит Санкт Петербург спечели Суперкупата на Европа, след като снощи надигра с 2:1 победителя в Шампионската лига Манчестър Юнайтед в зрелищен двубой на стадион "Луи II" в Монако. Така Зенит стана първият руски отбор триумфирал с престижноито отличие. Руските футболисти започнаха двубоя по-активно, като се стремяха да задържат повече топката и да пренесат играта в половината на "червените дяволи". Първият удар в мача дойде още в седмата минута, когато Погребняк опита късмета си след двойно подаване с Дани, но прати топката над съперниковата врата. Юнайтед отговори дванайсет минути по-късно с удар на Карлос Тевес, който обаче бе спасен от стража на Зенит Вячеслав Малафеев. В 24-ата минута възпитаниците на Дик Адвокаат отново имаха отлична голова възможност, но нямаха шанс, след като изстрелът на Домингес директно от фаул мина на сантиметри встрани от целта. Единайсет минути по-късно Рууни бе изведен от Карлос Тевес сам срещу съперниковия вратар, но английският национал се засуети и Малафеев успя да опази вратата си. Така се стигна до 44-ата минута, когато резултатът на "Луи II" най-накрая бе открит. Зенит получи възможност да изпълни корнер и след центриране към близката греда Денисов насочи топката към Погребняк, който с глава се разписа за 0:1. През второто полувреме момчетата на сър Алекс Фъргюсън се активизираха, но нямаха късмет и не можаха да оползотворят положенията си. Вместо това в 59-ата минута руският гранд удвои преднината си. Дани завърши скоростна атака на Зенит, като нахлу в наказателното поле на съперника, разпиля отбраната на "червените дяволи" и не остави никакъв шанс на Едвин Ван дер Сар, отбелязвайки за 0:2. Манчестърци обаче не се отказаха и само пет минути по-късно О'Шей излезе сам срещу Малафеев, но не успя да го преодолее и резултатът се запази. В 67-ата минута Пол Скоулс отправи страхотен удар към противниковата врата, който обаче отново не даде резултат. Шест минути след това Юнайтед най-накрая стигна до гол. Хубава атака на англичаните завърши с перфектен пас на Карлос Тевес към Неманя Видич и сръбският защитник намали на 1:2. Манчестърци продължиха да нападат и така се стигна до 89-ата минута, когато Пол Скоулс възстанови равенството на стадион "Луи II", но попадението бе отменено заради игра с ръка на бившият английски национал, който пък получи и втори жълт, респективно червен картон и напусна двубоя минута преди неговия край. Така Зенит се поздрави с крайния успех и стана новият носител на Суперкупата на Европа. Нетинфо