Когато става въпрос за кредитни карти и заеми, разбирането на значението на финансовите термини е от решаващо значение за вземането на информирано решение. 

Две от най-значимите понятия, с които кредитополучателите често се сблъскват, са годишният процент на разходите - ГПР и лихва. Въпреки че тези термини може да звучат сходно, те не представляват едно и също нещо.

В тази статия разглеждаме какви са разликите между ГПР и лихва, тяхното значение и защо е важно да си наясно и с двете понятия при избор на кредитен продукт.

Какво е ГПР?

Годишният процент на разходите (ГПР) е важен показател, който представлява общия разход по заема за период от една година.

Той представлява истинската цена на кредита, включваща лихвения процент и всички приложими такси, който ще бъдат начислени от кредитора. ГПР се изразява в процент и дава на кредитополучателите цялостна представа за стойността на заема.

Освен лихвения процент, ГПР може да включва и други такси, като годишна такса, застраховки и други - в зависимост от кредитния продукт.

Имай предвид, че неустойките, свързани с неизпълнението на дълга ти, не влизат в калкулирането на ГПР. Тоест, ако не изпълняваш договорните си условия ще ти бъдат начислени наказателните лихви и такси спрямо договора ти за заем. 

Имай предвид, че при разглеждане на условията и сравняване на годишният процент на разходит по различните продукти, трябва да ги гледаш при еднакви услови - сума, срок и валута. 

Какво е лихва?

От друга страна, лихвата е разход, който кредитополучателят плаща за използването на парите на кредитора. Обикновено тя се изразява като процент от заетата главница и представлява сума, която се добавя към непогасения дълг. 

Лихвата не включва в себе си никакви допълнителни такси, които може да са свързани с кредитния продукт. 

Лихвеният процент може да бъде фиксиран или променлив, като последният се променя в зависимост от икономическа обстановка и регулаторни изисквания.

Например, ако вземеш заем в размер на 1000 лева, с годишен лихвен процент - 5%, то разходите за лихва за годината ще бъдат 50 лева. 

Тази сума обаче не включва таксите и разходите, които кредиторът може да начисли, упоменавайки това в договора си.

Защо е важно да си наясно с годишния процент на разходите и с лихвата по заема?

Първо, с тази информация ще можеш да вземеш по-информирано решение, когато трябва да избереш кредитен продукт. 

Понякога - заем или кредитна карта с по-нисък лихвен процент може да изглежда привлекателен на пръв поглед. В същото време, когато се вземат и другите разходи и такси по кредита, той може да се окаже с по-скъп спрямо продукт с по-висока лихва, но по-ниско ГПР. 

Второ, когато разбираш тези термини, можеш да управляваш по-добре дълга си. Това от своя страна може да ти помогне да съставиш бюджет, който да сведе до минимум общата си финансова тежест. 

Освен това, изключително важно е да разбереш условията на договора си за заем или кредитна карта. Когато си наясно с таксите, лихвите, ГПР и други евентуални начисления, ще можеш да предотвратиш неприятни изненади, като например неочаквани такси или по-високи от очакваните плащания.

В заключение, разбирането на тези термини е от решаващо значение за вземането на информирани финансови решения. 

Независимо дали става въпрос за избор между кредитни продукти или за управление на съществуващ дълг, познаването на разликата между ГПР и лихва може да ти помогне да се ориентираш по-добре в света на личните финанси. 

Знанието е сила, която в случая може да ти спести пари. Старай се винаги да взимаш обмислени и информирани решение, за да вървиш към по-добро финансово бъдеще.