Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков увери пред БНР, че ротационното правителство може да издържи и пълен 4-годишен мандат, но отбеляза, че ако някои от партиите се изкушат да сложат партийните си интереси пред тези на държавата, кабинетът може да съществува и много кратко.
"Животът на кабинета зависи от дисциплината на всеки от участниците. Ако дисциплината на всеки един от нас е да сложи националните приоритети, описани в програмата, която сме заложили, над лично партийните интереси, това правителство може да продължи дълго", убеден е Петков.
Добави, че всеки ден трябвало да се взимат много решения и всяко едно се отразявало на партийните и националните интереси, като обясни, че в "Продължаваме промяната" са готови да плащат голяма политическа цена, докато "резултатите са правилни".
За малкото пари за култура
Във връзка с бюджета за образование и култура, Кирил Петков каза, че той бил рекорден, ако се гледа общо. По думите му диалогът с представители от сектора на културата трябва да продължи по отношение бюджета за 2024 г., за да има повече средства, които да бъдат обвързани с по-ясни резултати. Той е сигурен, че парите за култура ще са повече, ако има диалог. В гласувания държавен бюджет за 2023 г. отделените пари за култура са 0.4 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП), което предизвика остри реакции от представители на културните среди."Цялата идея, че трябва да измерваме колко инвестираме в култура като процент от БВП, не е правилна. Трябва да започнем да измерваме какви инвестиции в култура се случват срещу какви резултати за културния напредък на държавата. Културното развитие на България наистина много страда. Трябва да има по-голяма отчетност. Процент от БВП не е формулата. Това не може да е измерител колко е приоритетно за държавата", твърди бившият премиер
За проекта за промени в конституцията
По отношение на внесения в петък (28 юли) в Народното събрание проект за промени в конституцията Петков коментира, че, ДПС са били важни, колкото и ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България", за да бъде този проект реалност. Според него докато резултатите се случват, тези мнозинства не могат да бъдат укорими, но ако крайните резултати не отговарят на целите, "тогава ние ще отсечем и мисля, че и колегите от ГЕРБ осъзнават това". Твърди, че "Продължаваме промяната - Демократична Бългърия" не прави компромис с принципите си заради други цели. Настоя, че ако обществото не е готово за конституционните промени, никой не може да му помогне."Стъпка в правилната посока": управляващите и ДПС внесоха общ законопроект за промени в КонституциятаКирил Петков коментира и приетия в петък на разсъмване държавен бюджет за 2023 г. По думите му бюджетът на служебното правителство е убивал пътя за еврозоната и е предполагал безразборно харчене. Също така държавните дружества не са си плащали дивидента, добави той и обясни, че сега се взимат дивидентите, а при реален проект за инвестиции, той се финансира. "По този начин средствата пак ще бъдат изразходвани за инвестиции, но напълно прозрачно и с отговорност за резултатите", увери той.
За шефовете на регулаторите
За избора на шефове на регулаторите Петков подчерта, че единственото важно било дали предложените хора имат качествата за длъжността, за която участват. Не е важно кой предлага, а как отсяваме кандидатите, посочи той.
"Ако видим, че Димитър Главчев (избран в петък за шеф на Сметната палата - бел. ред.) не изпълнява функциите, по никакъв начин първоначалната подкрепа няма да продължи", декларира той за номинирания от ГЕРБ.
Дневник
Коментари
Анонимен
Трябва да изкара 4 години! Стига избори! Има много работа за вършене!