Ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел е предупредил развиващите се страни, че Русия им предлага евтино зърно, за да създаде "нови зависимости чрез изострянето на икономическите уязвимости и глобалната продоволствена несигурност", предаде Ройтерс.
Агенцията посочва, че се е запознала със съдържанието на писмо, което Борел е изпратил в понеделник до развиващите се страни и до държавите от Г-20. Текстът съдържа призив да се говори "с ясен и единен глас", за да може Москва да бъде накарана да се върне към споразумението, което позволяваше безопасния износ на зърно през Черно море.
"Докато светът се опитва да се справи с нарушенията в доставките и по-високите цени, Русия се насочва към уязвимите държави с двустранни предложения за изпращане на зърно на по-ниски цени, претендирайки, че решава проблем, който самата тя създава", казва Борел.
"Това е цинична политика на преднамерено използване на храните като оръжие за създаването на нови зависимости чрез изострянето на икономическите уязвимости и глобалната продоволствена несигурност“, допълва ръководителят на европейската дипломация.
Руският президент Владимир Путин миналата седмица каза пред лидерите на редица африкански страни, че страната му е готова да замени украинските доставки на зърно както на търговска основа, така и под формата на хуманитарна помощ, припомня Ройтерс.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков вчера заяви, че Русия може да се върне към зърнената сделка, но за да се случи това, трябва да бъдат изпълнени нейните условия, предаде ТАСС.
Той каза пред журналисти, че е "реалистично" Москва да се върне към изпълнението на истанбулските споразумения. "Просто трябва европейските държави да изпълнят редица мерки за премахване на ограниченията, като възстановяването на достъпа на Росселхозбанк (Руската селскостопанска банка - бел.ред.) до SWIFT и т.н.", обясни той.
Песков допълни, че въпросните условия "могат да бъдат изпълнени бързо и веднага след това Русия ще се върне към изпълнението на сделката за зърното".
BTA
Коментари
Анонимен
Ако тази зависимост е по-евтина от тази на други - какъв е проблема?
Винаги може да смъкнат цените. Може би няма да са на печалба, но няма да изгубят пазара..
Анонимен
Също както на нас ни беше лошо когато бяхме зависими от евтиния руски газ, а сега диверсифицирано си го купуваме руския газ чрез посредници на по висока цена
До1Анонимен
Ми много просто ,ние сме такъв пример зависимост от русия , даваха ни евтини суровини за сметка на високи кредити и така се озовахме с три фалита и без златен резерв по съветско време , учетея тази история ве хора за да не я повтаряме на всеки 50год
До2Анонимен
За това ли сега купуваме по евтино от на руснаците газа когато бяхме зависими от тях
Анонимен
А в колко фалита щяхме да затънем без тези суровини и ресурси?
Анонимен
Минчо Минчев минкащата Минка пак лъсна с интелекта си на плазмодий. За краха на България след втората световна обвинява Русия, а не про-нациското правителство което вкара българия във войната. Евреите от окупираните територии в македония и гърция Русия ли ги изби или нашите хубавци ги предадоха за заколение на немците? Кажи бе Минке
До 12:35
Какво купуваш по евтино, ти в час ли си?
ДоАнонимен
Учете Я тази история ве празни кратуни , а не с постове в русоробски фейсбук страници ,осъзнаваш ли че си написал пълни лъжи и глупости пак ти повтарям прочети историята ама българската не руската , и пак ти повтарям нищо от написаното от теб не е вярно интересен факт е че русия е убила целенасочено повече български евреи от Германия по време на всв
Анонимен
Демек,шантажа продължава. Преди с газа/тогава не успяха/,сега със зърното с което пак няма да успеят. Всякаш Черно море си е тяхно.