Представители на "Възраждане" и "БСП за България" дойдоха пред Паметника на Съветската армия в сряда привечер. Малко по-късно към тях се присъединиха и членове на "Движение Русофили". По-рано днес "Левицата" направи палатков лагер срещу премахването на паметника.
"Тук сме да защитим за пореден път опитите на самозабравили се управляващи да съборят паметника на Съветската армия, да се опитат да събарят, който и да е, паметник в България, символизиращ различни периоди в българската история", коментира пред журналисти депутатът Георги Свиленски от "БСП за България". "Тук сме, за да се опитаме да кажем на тези хора да прочетат историята, да са наясно какво символизират тези паметници и какво искат да разрушат, защото по-лошо от това да бъдеш невеж в случая е да събориш паметника на Съветската армия", добави той.
Според Свиленски въпросът се поставя в този момент, "защото си търсят избиратели за изборите". "Най-лошото ще бъде, ако наистина паметникът бъде съборен - тогава те трябва да прекратят своето политическо съществуване, тъй като няма да има какво повече да събарят и съответно нямат място в политиката", смята депутатът.
Някои от гражданите, дошли на място, носеха тениски с логото на "Възраждане". По-рано днес лидерът на партията Костадин Костадинов написа във фейсбук, че софийската организация на формацията от 19:00 ч. ще бъде пред паметника.
Депутатът от "Възраждане" Ивелин Първанов поясни, че са дошли, за да запазят нашата история и суверенитета на България. "Не може някое чуждопоклонничество, диктувано от чуждо посолство, да деформира целия облик на столицата и цялата ни история", коментира той. По думите му България има своята история, а народът желае да бъде питан. Не може няколко чиновника в Столичната община да решават вместо гражданите на столицата, добави Първанов. Според него може би трябва да има местен референдум за паметника. Депутатът заяви, че докато от общината и управляващите не се откажат от намерението за демонтиране, от "Възраждане" ще бъдат там.
За БТА областният управител на София-град Вяра Тодева каза, че има дълга процедура на проектиране и съгласуване на преместването на Паметника на Съветската армия. С решение на Министерския съвет от 2 август бе променен статутът на мемориалния комплекс "Паметник на Съветската армия" в Княжеската градина в София от имот публична държавна собственост на имот частна държавна собственост. Така той вече е в управление на областния управител, обясни Тодева.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Иска ми се да те обидя, но се съмнявам, че си възрастен и не си в начално училище, и просто не сте минали материала.
до Анонимен
мдааа правилна думичка си използвал ,нахлува не освобождава а нахлува ,е пак питам редно ли е да има паметник на армия която нахлува и окупира нашата територия и после естествено си плащаме репарациите за това на нахлуващата армия , без да има обявена война за това от наша или тяхна страна
Анонимен
Предполагам имаш предвид Парижкия Мирен Договор?
Никакви репарации не сме плащали на нахлуващата армия. Само на Гърция. Югославия ни ги опрости.
Ако знаеше бъкел история, щеше да знаеш за претенциите на Гърция и кой им отказва.
Подсказвам: външния министър на СССР - Вячеслав Молотов.
Анонимен
Сега се обърни към мама, кажи и, че я обичаш и че трябва да ти купи сериозна литература.
С тези книжки за оцветяване няма да стане ;)
до Анонимен
На 5 септември 1944 г. Съветският съюз обявява война на държавата, която единствена от хитлеристкия блок е запазила дипломатически отношения с него, обявила е от няколко месеца неутралитет и е заявила, че обявява война на националсоциалистическа Германия, с която и СССР воюва от 1941 г.
На 8 септември 1944 г. армиите на 3-ти Украински фронт нахлуват в територията на Царство България и го окупират
и още
На практика СССР окупира страна, която е съюзник в антихитлеристката коалиция и вече е във война с Германия.
и още
Само че нито „освобождението“ е освобождение, нито до „освобождението от Червената армия“ в България има робство, още повече „фашистко“. България е неутрална и демократична за тогавашните военни условия страна, защото от 2 септември в София управлява центристко правителство на демократичната опозиция с премиер земеделецът Константин Муравиев, което за 6 дни на власт възстановява Търновската консти
мдааа
България дава за 7 месеца война с Германия общо над 40 000 жертви (убити, изчезнали и ранени войници и офицери). Убитите са 8337, ранените са 22 958 и изчезналите са 9155 души. За тези свидни жертви в България няма нито един значим паметник, за разлика от чудовищните по размер паметници във всеки по-голям български град в прослава на невоювалата на българска територия окупаторска Съветска армия.
история брато
Българската армия е пратена да се бие на германския фронт, но в страната ни остават 600 000 войници и офицери от 3-ти Украински фронт до края на 1947 г. Те имат за цел да подсигурят и гарантират утвърждаването на тоталитарния режим на БКП, ликвидирайки българския държавен и стопански елит и смачквайки политическата опозиция с кървави чистки, монтирани съдебни процеси, въдворяване в концлагери