Учителските заплати се увеличават с 15%. Това става по силата на Aнекс към Kолективния трудов договор за системата на предучилищното и училищното образование, който подписаха днес министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков и социалните партньори. Увеличението влиза в сила със задна дата от 1 януари 2023 г., посочват от пресцентъра на просветното ведомство.
"По този начин правителството гарантира националния приоритет за поддържане на ниво на учителските заплати от 125% от средното възнаграждение в страната", посочи проф. Цоков.
По думите му само благодарение на добър и конструктивен диалог със социалните партньори могат да се намерят най-добрите решения за системата. "Радвам се, че с държавния бюджет гарантирахме както заплащанията на заетите в образованието, така и продължаването на започналите ремонти и модернизация на училища и общежития в страната", допълни министърът.
С подписания анекс минималната основна заплата на учителите става 1709 лева. Такава ще е тя и за всички останали педагогически специалисти - ресурсни учители, възпитатели, ръководители на направление "Информационни и комуникационни технологии", логопеди, психолози, педагогически съветници, корепетитори, хореографи, рехабилитатори на слуха и говора и треньори по вид спорт в училищата и детските градини.
Минималната основна заплата за старши учителите и старши възпитателите става 1763 лв., а за главните учители и главните възпитатели - 1831 лв. Директорите ще получават най-малко 2082 лв. основно възнаграждение, а заместник-директорите - 1926 лв.
За увеличението на заплатите на педагозите са осигурени 524 млн. лв. от държавния бюджет.
Анексът към Колективния трудов договор беше подписан от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, председателя на Синдиката на българските учители към КНСБ д. ик. н. Янка Такева, председателя на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" д-р Юлиян Петров, председателя на Независимия учителски синдикат към КНСБ Аспарух Томов, представители на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България и на Сдружението на директорите в средното образование в Република България.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Колкото повече безхаберие и некадьрност толкова повече пари ти дават ,това е положението .
Анонимен
Пари има за всички. С такива тенденциозни коментари само целят да се разцепи народа на мразещи се групички. С 1700 лева в София бруто много трудно се живее сам, а да се гледа семейство - хахаха.
Анонимен
Какво значи пари имало за всички? Днес лекарите във Враца подават оставки защото заплатата им е 1400лв. В софия 1700 заплата не стигала ама всички учители ли са в София?
Анонимен
Да се сравнят заплатите на учителите със средната заплата в градовете. Да не говорим че учителите дават и частни уроци и изобщо не плащат данъци на тези пари. Но идват ли избори веднага се вдигат заплати на учители и в здравеопазването. Всичко е за да гласуват за ГЕРБ И ПП
Анонимен
Аз съм съгласен и двойно повече да получават, НО заплатата да бъде обвързана с резултати - матури и външно оценяване. Защото всяка година заплати се вдигат а резултатите стават по зле. Това не е вариант. Другия вариант е да намалим заплатите и белким се подобрят оценките
Анонимен
Оолду ва, исля исля.
бивш служител в МОН
и 5 000 лева да им ги направите пак материала който излиза от училища и университети ще е същият кръгла нула прост и още по прост матреиал
Анонимен
Това за обвързване на заплати и резултати е резонно. На тогава, когато учителят си върши работата, родителите да не се месят, да не спорят за оценки и хленчат за домашни работи.
Анонимен
Баси и учителите! Те тез се самозабравиха бе! Що не помислят за лекари, сестри и обикновените хора!!!!