Нов колективен трудов договор подписаха днес, 11 август, кметът Любомир Христов и представители на синдикалните и работодателските организации в системата на училищното и предучилищното образование в община Шумен, съобщиха от пресцентъра на администрацията.
Договорът урежда трудовите и осигурителните отношения на педагогическите специалисти и непедагогическия персонал. В него е заложено увеличението на учителските заплати с 15%, което беше договорено с Aнекс към националния Kолективен трудов договор за системата на предучилищното и училищното образование в сила със задна дата от 1 януари 2023 г.
Договорено е и допълнително увеличение с 5 лв. на възнагражденията за съответните професионално-квалификационни степени, 2% по-високи заплати за непедагогическия персонал, както и увеличение на заплащането на лекторския час на 9.50 лв.
Документът беше подписан кмета Любомир Христов и от Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България, представляван от Бистра Вацова – председател, Синдиката на българските учители към Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ) гр. Шумен, представляван от Татяна Иванова – председател, Регионалния синдикат „Образование” към Конфедерацията на труда “Подкрепа“ гр. Шумен, представляван от Стефка Дюлгерова – председател, Регионалния координационен съвет към Независимия учителски синдикат към КНСБ гр. Шумен, представляван от Милен Дочев – председател.
По време на срещата от името на Регионалния съвет на КНСБ областният координатор Радостин Павлов връчи плакет на кмета Любомир Христов за добрата съвместна работа, с благодарност за конструктивния диалог и за неговия личен принос за успешното колективно трудово договаряне, казаха още от пресцентъра на кметството в Шумен.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Пожизнена е. Виж Янка Такева - гони осемдесетте. Така е в България ,защото младите не искат да се занимават със синдикална дейност .
Анонимен
че кой на снимката е млад всичките са минали шейсет години
Анонимен
Чакайте сега значи ако си чистач, пазач, администратор или друг служител в едно учебно заведение, но не педагог получаваш 2% увеличение,а ако си педагог 15%. Това си е 100% дискриминация и тези хора ако имат синдикат той трябва да вземе отношение. Това отваря голяма разлика в заплащането според вида служител в една и съща институция не знам каква мотивация биха имали тези служители.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
кйовеши що не го арестува
* Коментар транслитериран от системата
1 3До ПП РЕЗУЛТАТ
И мене ме е срам и всички трябва да ни е срам , но такава е евроатлантическата политика ,колкото по - неуки излизат от училище, толкова по - добре да са заплаща това оскотявоне на младите хора в България . И все пак увеличение ще има в тези училища ,където има пари за това.
Родител
Основната работа се върши от учителите,те влизат в часове при тия ученици.Останалия персонал не влиза в час.Затова вече училищата намаляват администрация,заместници и подобно,за да не ги носят на гърба си- учители и ученици .
Иван
Въпрос:
Защо заплатите не са според постигнатите резултати?
Отговор:
За да не ходят даскалята боси и гладни.............А трябва /при тези резултати /.
Анонимен
Проблемът с неграмотността на децата ви не е в учителите.
Във вас е!
Липсата на възпитание и ценностна система в децата, докара нещата до тук.
Очаквате от учителите, освен да ги обучават, да ги възпитават, тоест да свършат и вашата работа.
Децата ви нямат респект и уважение към нищо и никой, но какво ли да се очаква, ако и пред тях говорите по същия начин за учителите им..