Аз бях много приятно изненадан от тази силна мобилизация на българското общество, от колективното осъзнаване на един такъв ужасен акт на насилие. Цялото общество, а и не само то - професионалисти, съдии, полицаи и политици се мобилизираха и в понеделник видяхме, че те се събраха в парламента, за да приемат необходимите промени", казва в интервю на "Нова телевизия" посланикът на Франция в България Жоел Мейер по повод случилото се с Дебора Михайлова и последвалите събития.

Той отбелязва, че домашното насилие не е български феномен, като е сериозен проблем и за Франция. "Според данни правителството във Франция на всеки три дни една жена бива убита. Един от най-високите проценти в Западна Европа", допълва дипломатът.

Според него са нужни няколко неща, за да бъде намален броя на подобни случаи - увеличени наказанията за извършителите, предразполагане на жертвите да говорят за проблеми и сериозно обучение на полицаите как да говорят с такива хора.

Жоел Мейер посочва, че Франция е готова да сподели своя опит за противодействие на домашното насилие. "Естествено, без да налагаме едно или друго решение. А да споделим кое е работещо, и кое не. Например по отношение на обучението на служителите, които приемат сигналите от жертвите. Опитът от въвеждането на безплатна телефонна линия - така нареченият "зелен" телефонен номер, на който жертвите могат да споделят пред полицаи, социални работници и дори пред лекари и организации за случилото се. Много е важно неправителствените организации да бъдат присъединени към този механизъм", пояснява той.

Съпротивата на Австрия срещу България в Шенген е политическа

Попитан как се справят българските власти с охраната на границите, дипломатът коментира, че по негови наблюдения се полагат огромни усилия, за да гарантира защитата на границите. "Присъединяването на България към Шенген се поддържа от едно много голямо мнозинство. Това са 25 държави-членки и Европейската комисия. Франция е за присъединяването възможно най-бързо, защото смятаме, че това ще допринесе за колективната сигурност и защото оценяваме усилията, положени от България. По отношение на двете държави, които все още се въздържат да кажат "да" - аз няма да говоря. И все пак едната от тези държави изтъква условия и ми се струва, че в момента тези условия са напът да намерят своите решения", допълва посланикът на Франция. Според него съпротивата на Австрия срещу приемането на България в Шенген е по-скоро от политически или философски характер.

Виждам силна мобилизация за съдебна реформа

На въпрос, дали наистина вижда сериозен напредък в реформата на съдебната система в България дипломатът казва, че вижда много силна мобилизация на ниво общество това да се случи. "Правителството, което в момента управлява, но това е и една политика на българските правителства от около 2 години, прави всичко, за да реформира в дълбочина съдебната система. Времената са се променили и това, което виждам е една много силна динамика към оздравяване на обществената среда. Самият факт, че един главен прокурор напусна поста си, говори много за това. Не правя преценка, просто констатирам", обобщава Жоел Мейер.

На хората трябва да се обясни, че е в техен интерес да се приеме еврото

По темата за приемането на еврото и съпротивата срещу това посланикът на Франция казва, че трябва да се обясни на хората защо е в техен интерес да приемат еврото. "Мярката, която беше обявена от българското правителство, ще бъде много полезна - въвеждането на двойния етикет ще успокои хората и освен това ще се избегне и така наречената "щастлива случайност" - възможностите на търговеца да закръгля цените. В самото начало френските власти бяха раздали калкулатори на хората, които им позволяваха в момента да изчислят цената. Това са мерки, които може да предизвикат усмивка, но психологически успокояват", допълва той.

Радва ни, че България реши да увеличи помощта за Украйна

Попитан за оценка на действията на България спрямо войната в Украйна Жоел Мейер посочва, че България рано е осъдила руската агресия и оказва хуманитарна и военна помощ. "Естествено ние се радваме на решението, което взе сегашното българско правителство да увеличи помощта за Украйна и тази помощ да бъде предоставена в много бързи срокове. Колкото по-силно и по-бързо помогнем на Украйна в тази война, толкова по-бързо ще приключи тя, защото Русия, ще бъде разгромена. Когато казвам "разгромена", "победена", това означава, че Русия трябва да напусне окупираните украински територии, които не ѝ принадлежат", уточнява дипломатът.

Северна Македония трябва да изпълни поетите ангажименти

По темата Северна Македония Жоел Мейер подчертава, че Франция иска страната, както и останалите страни от Западни Балкани да се присъединят към ЕС, но като изпълнят съответните критерии и изпълняват вече поети ангажименти. "Сред специфичните критерии и ангажименти, които е поела Северна Македония, е да промени конституцията си така, че да бъдат отчетени правата и интересите на македонските граждани от български произход. Това е резултат от колективните усилия на френското предложение. Сега - какво се случва? Преди няколко дни северномакедонското правителство е внесло в парламента предложение за тези конституционни промени. Това е една изключително важна стъпка и започналата процедура - трябва да бъде завършена докрай. Ролята на европейските институции е да насърчат Северна Македония да довърши започнатото. Защото е в интерес на Северна Македония да реформира своята конституция, за да продължи по своя европейски път", казва още посланикът на Франция.

Дневник