Говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева предупреди в интервю за Българското национално радио (БНР) за трудности при машинното гласуване на местните избори в края на октомври и очаквания на много места балотаж. От обясненията на Матева стана известно, че водещите причини са две: софтуерът на мишините за гласуване и краткото време от една седмица до втория тур с първите двама по резултати кандидати.

На някои места в страната на предстоящите избори хората ще имат възможност за четири вида гласувания: за кмет на кметство, кмет на район, кмет на община, общински съвет. Досега машините бяха програмирани само за парламентарни, президентски и няколко частични местни избори. Местните избори в цялата страна изглежда да са напълно ново предизвикателство, тъй като партиите и комбинациите между тях в множество общини може да са различни, дължината на листите може да е различна.

Търси се нов софтуер

"Когато са купувани тези машини и е сключван договорът за доставката им и за софтуера през февруари 2021 г., не е предвидено гласуване на местни избори с машини. В момента се водят разговори как ще бъде надграден този софтуер, за да може да бъде използван за общи местни избори, общински съветници и кметове", обяви Росица Матева.

 

Това на практика означава, че за оставащите малко повече от два месеца до местните избори трябва всички над 9 хил. секции с машинно гласуване (с над 300 избиратели) трябва да се подготви нов софтуер.

Официално ЦИК още не е избрала изпълнител на такава поръчка, но на последните винаги се е спирала на "Сиела норма". Отношенията между изборната администрация и фирмата изпълнител не са гладки, като до преди около година имаше спор между двете страни за плащането и собствеността на машините. Въпреки че устройствата вече са на държавата, на "Сиела норма" се е възлагало преконфигурирането на софтуера.

През последните едва около три години и Изборният кодекс претърпя динамични промени, които не позволяват планирането и подготовката отрано за местните избори: През 2019 г. беше решено на местни избори да се гласува с бюлетини, а за останалите - с машини. През 2020 г. се въведе в секциите с над 300 избиратели да има избор между машинно и хартиено гласуване, но това да не се прилага за местни избори. По-малко от година по-късно, през 2021 г., беше решено да се гласува само машинно на всички видове избори в секциите с над 300 избиратели. И 2022 г. не остана без промени в Изборния кодекс, когато беше върната широката употреба на хартиени бюлетини и се въведе вотът да се отчита ръчно, независимо как е гласувано.

Седмица е малко

Пред БНР Матева посочи, че според избирателната комисия е кратък и срокът от седмица между изборите и балотажа. Такъв се провежда, ако няма избран кмет с над 50% от гласовете на първия тур, те ще се проведат на 5 ноември.

"ЦИК от много години от години предупреждава срокът между двата тура на изборите да бъде поне 14 дни. Четиринайсет дни ще бъде много по-спокойно да се подготви втория тур", каза Росица Матева. Заключи обаче, че въпреки предизвикателствата комисиите щели да се справят: "Досега винаги сме се справяли в рамките на една седмица. Ще се справим и сега, защото няма друг вариант", каза говорителят на ЦИК.

Звено за машинно гласуване само на хартия

С последните промени в Изборния кодекс, от края на 2022 г., Народното събрание гласува за обособяването на специално звено към ЦИК, което да се занимава с машинното гласуване. Досега обаче това остава само на хартия, тъй като Матева обясни, че при първата процедура за подбор на кадри, които да работят в него, не е кандидатствал никой. Според изборната администрация причината е, че предлаганото заплащане е ниско в сравнение с частния сектор.

Матева заяви, че комисията ще направи нов конкурс, но дори и този път да има желаещи да работят за изборната администрация, ще е прекалено късно, за да не се разчита на частна фирма за подготовката за местните избори. "Ще се обяви конкурс, но дори и да се появят кандидати, няма да могат да участват в работата за изборите за общински съветници и кметове. Дори и да бъдат назначени, ще се включат в последния момент в работата", каза Росица Матева пред БНР.

Дневник