С 49,37% повече са посетителите Мемориален комплекс „Създатели на българската държава“ за седемте месеца на тази година в сравнение със същия период на 2022 г., съобщиха за ШУМ.БГ от ОП „Туризъм, публични прояви и атракции“.
До 31 юли т.г. Паметникът на Шуменското плато е разгледан от 20 116 души. През миналата 2022-ра от 1 януари до 31 юли посетителите са били 13 467.
Увеличил се е броят и на българските, и на чуждестранните туристи. До края на юли 2023 българите, посетили комплекса са 17 382, чужденците – 2 734, като най-много са били от Румъния и Турция. За същия период на миналата година българските туристи са били 11 502, чуждестранните – 1965.
“В тези цифри е броят на туристите, закупили билети. Посетителите на Паметника са много повече, имайки предвид и събитията, които се проведоха около монумента – концерти, състезания и др.”, уточни директорът на общинското туристическо предприятие Миглена Маринова.
Тя каза още, че се е увеличил интересът и към къщите от Възрожденския комплекс на ул. "Цар Освободител". “За посетителите в комплекса от къщи не може да се даде точен брой, защото в тях се организират постоянно събития, работи кафенето сладкарница „Куфатария“ в къща „Д-р Верби“ и за тях не се води статистика”, каза Маринова.
Тя посочи, че Сребровата къща е посетена от 334 души от началото на годината (през 2022 г. до 31 юли са били 293), но това е брой на хората, ползвали беседа, която е безплатна, както и посещенията в Сребровата къща.
В Сребровата къща до този момент са проведени и 4 сватбени ритуала.
ШУМ.БГ
Коментари
Ърбекс манияк
Много от туристите посетили празника посещават и резиденцията на Тодор Живков, климатичното училище, дивизионна болница недовършеният проект за нов център на Шумен и т.н.
Слави Матеев
За съжаление, колкото и да ми е тежко да го кажа, съдбата на този паметник трябва да е същата като тази на МОЧА. Паметник, чийто символи са СОЦ и диктатура, трябва да бъде преместен далеч от Шумен или както по-добре изестен през средата на миналия век - Коларовград. Срам за града и жителите! Още помня историите на дядо ми как хората са били робувани за изграждането на "Паметника".
Младежи ГЕРБ
Няма как да не подкрепим казаното от г-н Матеев! Историята не може да бъде пренаписана, но трябва да гледаме напред към евроатлантическото бъдеще на града и страната, а подобни монументи спират порива ни към свобода и демокрация!
Fanetti Mazakura
Младежи, паметникът на окупационната червена армия е на кръговото на руския, този на платото е 1300 години България.
Анонимедо славчо
аз пък помня как когато се строеше паметника живеех много по арно
АЗ ПОМНЯ
на мястото на този паметник ,кото говори за величието на България имаше караулно помещение . Пазеха танковия полигон , в това беше превърнато красивото плото . И като гледам накъде вървят нещата може и пак да се случи.
Радвайте се на Паметника . Това което се построи преди сега не можем да го боядисаме .
Анонимен
На паметника персонажите са от първото българско царство и целият разказ е свързан с история на създаване на българската държава. Така, че приказки за свобода, демокрация и евроатлантическо бъдеще не кореспондират с идеята точно този паметник да има съдбата на МОЧА. Хубаво е всеки да може да си каже свободно мнението, но нека да формулира собствени мисли, а не да повтаря опорки.
Анонимен
Най - добре е пишештите срещу паметника първо да се образоват и тогава да натискат клавиатурата . Можеш да махнеш сто души от едно село , но не можеш да махнеш селото от нито един.
Анонимен
Още по-добре ще е, ако повече хора схващат иронията на някои коментари.