Украинският президент Володимир Зеленски каза днес, че е благодарен на България, че не удължава ограниченията върху износа на украинско зърно от 15 септември нататък, предаде Ройтерс.

"Благодаря (на министър-председателя) Николай Денков и неговия екип, както и българските парламентаристи, които подкрепиха този ход. България дава пример за истинска солидарност", посочи още Зеленски в социалната медия "Екс" (доскоро "Туитър").

По-рано днес Народното събрание (НС) прие да отпадне забраната за внос на определени продукти с произход от Украйна след 15 септември. Решението за позицията на Република България относно превантивните мерки по отношение на вноса на определени украински продукти беше взето със 124 гласа "за", 69 "против" и осем "въздържал се".

"Отчитайки солидарността на Република България с Украйна и смятайки, че трябва да се осигурят доставките на селскостопански продукти, за да се гарантира продоволствената сигурност в световен мащаб, без това да поставя в риск конкурентоспособността на българските земеделски производители, България не подкрепя продължаването след 15 септември 2023 г. на извънредната мярка за забрана за внос в Република България, Република Полша, Унгария, Румъния и Словашката република на пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе от Украйна", се посочва в решението на НС.

Преди това министърът на земеделието и храните Кирил Вътев заяви, че се е съгласил с макроикономически показатели, показани на Министерски съвет, които показват, че България може да се откаже от продължаване на забраната за внос от Украйна.

Вчера правителството изнесе данни, според които към момента България е изгубила 146 милиона лева само от пропуснато ДДС заради забраната на вноса и би губила по нови 40 милиона месечно при потенциалното удължаване на тази забрана. Вътев обаче заяви, че ще се завиши контролът на всички украински стоки.

Заради вдигане на забраната за внос на украинско зърно, българските производители обявиха, че ще излязат на протест, защото това решение ще доведе до фалити в бранша.  Според зърнопроизводителите проблемът не е само в зърното, а и в меда, в сухото мляко. Те са получили подкрепа за протеста и от транспортния бранш и съпътстващите сектори. Предстои да бъде опрелена дата за националния протест.

Междувременно Министерството на финансите съобщи, че ще отпусне допълнително 63 млн. лв. за подпомагане на земеделските производители след отмяната на забраната за внос на украинско зърно. Средствата се очаква са бъдат гласувани от правителството следващата седмица и да бъдат преведени по бюджета на Държавен фонд "Земеделие".

Допълнителна подкрепа за производителите на храни през втората половина на годината беше обещана на среща на животновъди с премиера Николай Денков и финансовия министър Асен Василев през юли по време на подготовката на бюджета за 2023 г. Средствата в размер на 213 млн. лв. бяха заложени в държавния бюджет. На срещата част от животновъдите се противопоставиха категорично на удължаването на забраната за внос на зърно от Украйна с аргумента, че това оскъпява фуражите, а оттам и храните и повишава инфлацията.

В края на август с постановление на Министерския съвет по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" бяха одобрени допълнителни разходи от 150 млн. лв. от централния бюджет за осигуряване на подкрепа на земеделските стопани по национални мерки и за компенсации на повишените цени на евергоносителите, фуражи, препарати за растителна защита, горива и торове.

Втората част от помощта в размер на 63 млн. лв. ще бъде отпусната, тъй като след вдигането на забраната за внос от Украйна ще се гарантират необходимите приходи от данъци. След одобрението на помощта от правителството, Държавен фонд "Земеделие" следва да осигури помощта да достигне до земеделците.

Дир.бг