Премиерът Николай Денков вижда сигнали, че текущите оценки на работата на правителството му са добри, но по думите му важна е крайната оценка. Като такова добро "външно оценяване" той посочи в предаването "Панорама" на БНТ решението на Брюксел да прекрати Механизма за сътрудничество и проверка, както и успокояването на инфлацията, която по думите му е достигнала нивата отпреди войната в Украйна.

Припомни как е изглеждала според него медийната картина в началото на управлението на кабинета "Денков - Габриел" преди 100 дни. "Страната се казваше, че е в хаос, нямаше бюджет, твърдеше се, че ни чакат много тежки дни. Както виждате всичко за тези три месеца се подреди - бюджетът беше приет, заплатите се увеличиха, стартираха забавени поръчки, които стоят действително от много месеци, бяха спрени други, но те бяха спрени, защото не са законни. Така че лека-полека всичко си тръгва по нормалния живот, който се очаква да има при едно регулярно правителство. Но нека все пак да мине малко повече време, аз съм сигурен, че хората ще оценят какво правим за тях", изтъкна Николай Денков.

За министър-председателя е очевидно, че премахването на мониторинга от Европейската комисия е свързано с това, което е направило сегашното 49-о Народно събрание в предишната си сесия и заложеното в сегашната. Така той отговори на въпрос за конфликта на интерпретациите, доколкото според представители на предишното служебно правителство заслугата за падането на мониторинга основно е на служебната власт.

На въпрос, че регулярният и нормалният живот не включва протести и блокиране на столицата, каквито обещават земеделци през следващата седмица, премиерът защити хода на управляващите да отменят забраната за внос на украинско зърно.

Умерен оптимист е за ротацията

Денков се надява и работи след 9 месеца да има ротация на премиерския пост съгласно договорката с ГЕРБ. Посочи, че с вицепремиера Мария Габриел, която трябва да го смени като премиер, имат добър диалог и сътрудничество. "В това отношение съм умерен оптимист", добави Денков.

Запитан дали ще се сменят други министри освен името на премиера, той коментира, че "днес мога да кажа какво не трябва да се променя - не трябва да се променят целите, те са същите, споделени, надявам се никой да не се опитва да ги подмени". В кабинета "Денков - Габриел" всички министри освен Мария Габриел, която е представител на ГЕРБ, са излъчени от "Продължаваме промяната - Демократична България".

"Ако имаме механично включване на министри, този кабинет няма как да работи добре. Не е въпросът в конкретното едно, второ или трето име, а да имаме ясното усещане, че заедно трябва да постигаме тези цели", настоя премиерът и допълни, че ключово е кабинетът да работи като един екип.

Уверява, че решенията му са резултат от волята му

В отговор на въпрос дали всичко, което прави, произтича и от негова воля, или всичко е волята на партийните лидери, които стоят зад него, Денков коментира, че "ако махнете "и"-то от въпроса, може би въпросът ще стане точен". Увери, че когато той носи отговорност, решенията му са резултат от неговата воля.

"Може би това, което подлъгва много хора, е това, че съм диалогичен и оттам те си мислят, че съм мек характер. Всъщност хората, които ме познават, знаят, че когато целите и задачите са ясни, аз нямам никакво колебание да взема решенията, които смятам за правилни и между другото някои от министрите вече го видяха", подчерта той, вероятно имайки предвид намесата му при смяната на високопоставени правителствени кадри.

Хора на ключови позиции саботират кабинета

Премиерът посочи, че има хора на ключови позиции, включително в службите, които саботират работата на правителството, като на въпрос на водещия дали службите саботират кабинета, Денков настоя "да не обобщаваме по този начин", като увери, че че с някои от службите работел много добре.

"Но както много пъти съм казвал, има какво да се желае както по отношение на борбата с корупцията, може би антикорупционната комисия не работи достатъчно добре и трябва да бъде сменена, но има и проблеми с чуждото влияние", каза той, вероятно имайки предвид руското влияние, но отказа да навлиза в тази тема. Отбеляза, че земеделският министър се оплаквал, че администрацията му не му подавала нужната информация, с което намекна за предстоящи промени в екипа.

Тепърва ще се запознава с идеята за сливането на военното и цивилното разузнаване

По отношение на идеята за сливането на военното и цивилното разузнаване Денков отбеляза, че идеята не е на правителството и не е дошла от него. "Аз я чух от ген. (Атанас) Атанасов, но още не сме седнали внимателно да чуем неговите аргументи", посочи Денков, като в отговор на въпрос дали я споделя, коментира че "темата в рамките на шегата е далеч от физикохимията (в която той е научно светило - бел. ред.), трябва да седна заедно с експертите да чуя различни мнения и да си съставя мое". Според него нещата по този въпрос е ясно, че "няма да станат от днес за утре", като другата седмица щял да събере информация, а към момента го вижда като идея, която се обсъжда.

Дневник