Президентът Джо Байдън подчерта днес на най-големия дипломатически форум в света, че Съединените щати не търсят конфликт с Китай.

"Що се отнася до Китай, искам да бъда ясен и последователен", каза Байдън в обръщението си към Общото събрание на ООН. "Стремим се отговорно да управляваме конкуренцията между нашите страни, така че тя да не прерасне в конфликт."

"Ще дадем отпор на агресията и сплашването и ще защитаваме правилата за движение по пътя", каза той и по-конкретно назова свободата на корабоплаването и потенциално нелоялните търговски практики.

"Но също така изразяваме готовност да работим заедно с Китай по въпроси, по които напредъкът зависи от общите ни усилия", каза той, споменавайки климатичната криза. Байдън също така подчерта, че Вашингтон не иска да разделя американската икономика от Китай: "Казвал съм, че се обявяваме за намаляване на риска, а не за отделяне от Китай".

В речта си пред ООН Байдън призова света да се обедини, като заяви, че "нито една държава не може да се справи сама с предизвикателствата на днешния ден".

"Историята ни не трябва да диктува бъдещето ни", каза той, припомняйки неотдавнашното си посещение във Виетнам - бивш отявлен враг, който се е превърнал в силен търговски партньор на САЩ.

"Противниците могат да се превърнат в партньори, непреодолимите предизвикателства могат да бъдат преодолени, а дълбоките рани - излекувани", каза той на срещата на високо равнище на Общото събрание на ООН.

Съединените щати "се стремят към един по-сигурен, по-проспериращ и по-справедлив свят за всички хора. Защото знаем, че нашето бъдеще е свързано с вашето", каза Байдън.

Той потвърди желанието си да защити демокрацията с оглед на неотдавнашните преврати в Африка. Тя е "най-добрият ни инструмент за справяне с предизвикателствата, пред които сме изправени по света", каза Байдън.

Фактът, че излъчени чрез избори правителства в Западна Африка например са сваляни "в бърз порядък", напомня, че борбата с корупцията и укрепването на демократичните институции е "толкова спешна и важна, колкото никога досега". Байдън подчерта, че застава зад Африканския съюз и Икономическата общност на западноафриканските държави (ЕКОВАС)

Президентът получи аплодисменти, когато заяви, че САЩ и техните съюзници ще подкрепят борбата на Украйна за свобода. "Само Русия носи отговорност за тази война", каза президентът. "Само Русия има силата да сложи край на тази война незабавно."

Обръщението на Байдън на годишната среща беше централното събитие от тридневното му посещение в Ню Йорк, което ще включва срещи с ръководителите на пет централноазиатски държави, както и с лидерите на Израел и Бразилия.

Байдън призова световните лидери да застанат на страната на Украйна в конфликта с Русия. "Русия смята, че светът ще се умори и ще ѝ позволи да извърши агресия в Украйна без последици... Ще ви попитам следното: ако позволим Украйна да бъде разцепена, то ще бъде ли въобще в безопасност независимостта на която и да е страна?", каза Байдън.

Демократът Байдън превърна мобилизацията на съюзниците на САЩ в подкрепа на Украйна във водещ елемент от американската външна политика. Той твърди, че светът трябва да изпрати ясен сигнал на руския президент Владимир Путин, че той няма да може да надделее над Запада.

Байдън срещна критики от страна на някои републиканци, които искат Съединените щати да изразходват по-малко средства за военни цели. Бившият президент Доналд Тръмп, който е основен претендент за номинацията на републиканците на президентските избори през 2024 г., обеща да се стреми към бързо прекратяване на войната, ако се върне на власт.

БТА