Земеделските стоки, внасяни от Украйна в Европейския съюз, отговарят на всички европейски изисквания за качество и за тях не се правят отстъпки, заяви днес говорител на Европейската комисия. Той добави, че днес ЕК ще изпрати на Киев оценка за плана на украинските власти за преодоляване на затрудненията, свързани с износа към ЕС.
Украйна предлага да се въведе лицензионен режим за земеделския износ, за да няма нови трудности в петте засегнати по-рано държави - България, Румъния, Полша, Унгария и Словакия, поясни говорителят. По неговите думи ЕК следи пазара и съобщава данните на държавите от ЕС всеки месец.
Европейските правила предвиждат при необходимост да бъдат предприети промени, но в общия случай ЕС премахна митата за вноса от Украйна, за да помогне на страната, нападната от Русия, посочи говорителят. По неговите думи се предвижда, след като украинският план бъде одобрен от комисията и засегнатите държави, да бъде приложен възможно най-бързо.
Говорителят потвърди, че Полша участва в преговорите за новите украински мерки. Междувременно спорът между Киев и Варшава по отношение на украинския земеделски внос се задълбочи с предупреждението на полската страна, че повече няма да доставя военна помощ на Киев, а украинската страна заведе иск в Световната търговска организация срещу Полша, Унгария и Словакия, които въведоха едностранни мерки срещу украинския внос след отпадането на европейските ограничения на 15 септември.
БТА
Коментари
Анонимен
Да ви е сладко!
Вальо Кюмюра
Като е така нека да започне активния транзит за западна Европа. Да си го хапват със здраве. Ама не искат! Защо ли? Нали е ОК! Ако си спомням добре украинското зърно беше за справяне с продоволствената криза в Африка!!! Ние Африка ли сме?
Вальо Кюмюра
И още един въпрос - ако земята е собственост на компании като Монсанто и Дюпон, тогава продукцията украинска ли е или американска? ГМО ли е, фирмени пестициди ползва ни ли са? А как сме радионуклеидите. Концентарциите в украинксия мед какви са? Иследва ли се меда в немски лаборатории както се прави за българските пчелари преди да им се изкупи продукцията. Яжте смело деца и целувайте ръка на ЕС.
Анонимен
..изследва..🤣
Анонимен
Имаме български боб например, на етикета на който пише страна на произход Киргизстан. От БАБХ да бъдат така добри, върху етикета на внесените храни също да е посочена държава производител. Така е справедливо и потребителя ще има информирано право на избор. В противен случай говорим за диктат със съответните заключения. За разсъждаващите.
Анонимен
Че то и сега е задължително да бъде обозначена страната на произход върху етикетите.
Анонимен
Пак заради кефа на европейските бандюги, ще ядем отровни боклуци, а децата ни ще страдат все повече от алергии и разни странни болести. Айде викайте сега слава украине!
Доналд Тръмп
Това жито е собственост на американските компаний свързани с ГМО експерименти Монсанто и Дюпон !За това американският посланик отиде при министъра на земеделието и всички знаем резултата!