Множество европейски компоненти са използвани в иранските "дронове камикадзе", които Русия използва срещу Украйна. Това сочи изпратен от Киев таен документ до западните партньори, с който британският в. "Гардиън" пише, че разполага.
Според документа украинските власти също така искат от западните страни ракети с голям обсег, за да поразят центрове за производство на безпилотни апарати в Иран и Сирия (за производство) и Русия (вероятно сглобяване). Изданието отбелязва, че партньорите на Киев вероятно ще пренебрегнат тази молба.
Документът от 47 страници, предаден от украинското правителство на страните от Г-7 през август, показва, че Русия е извършила над 600 нападения на украински градове през предходните три месеца с дронове, пълни със западни компоненти.
В "Шахед-131" (Shahed-131) например са открити 52 електронни компонента, произведени от западни компании, а модела "Шахед-136" (Shahed-136) - 57 компонента. Вторият модел може да прелети до 2000 км и оптимална скорост 180 км/ч.
Пет европейски компании са записани като техни производители, включително полското подразделение на британска компания. Има компании с централи в САЩ, Швейцария, Нидерландия, Германия, Канада, Япония и Полша.
В документа не се твърди, че фирмите са извършили нарушения: Иран използва каквито компоненти са налични и до каквито може да достигне без особен контрол. Все пак случаят повдига въпроса как европейски компоненти се озовават в Иран, дори засегнатите компании да спазват стриктно експортния контрол. Украйна цитира "митническа информация", според която повечето внос на ислямската република е от Турция, Индия, Казахстан, Узбекистан, Виетнам и Коста Рика.
Според текста към този момент Иран вече е диверсифицирал производството на безпилотни апарати, частично прехвърляйки монтажа им в Русия, но продължава да доставя компоненти за тях. Иранското правителство се опитва да "се дистанцира от доставките на оръжие за Русия" и "не може да се справи с руските искания и интензивността на използване на дронове в Украйна", се казва в документа.
В документа, който "Гардиън" описва като най-подробния досега анализ на руската тактика с дроновете от първата им употреба в Харковска област на 13 септември, се казва и че Москва спряла временно използването им между 17 ноември и 7 декември, за да адаптира за украинската зима апарати, които иначе са пригодени за топъл климат. Според текста дроновете се доставят до Русия през Каспийско морее - между пристанищата Ахмедабад (Иран) и Махачкала (Русия).
Докладът съдържа потвърждение, че обозначенията "Шахед" вероятно са заличени с лазер, за да се поставят руските "Герань-1" и "Герань-2".
Дневник
Коментари
Анонимен
Кога ще напишете за камарите боклук в Лондон? Имало стачка на сметоизвозващите фирми. Вече 2 седмици.
Анонимен
Лондон не е в ЕС.
Анонимен
БМК...,ураааа
Анонимен
Западни компоненти,?? Ха, те ватенките не могат да произвеждат един скапан масквич камо ли дронове.
Анонимен
Ще припадна! Осраинците искали ракети, за да ударят Иран и Сирия! Тоз вмирисания зелтак вече получава имейли от извънземните.