Имаме пълно съгласие, че трябва да се подготви енергийна стратегия на страната през следващите няколко месеца. Това заяви премиерът Николай Денков след провелата се в Министерския съвет среща между него и представители на работодателски организации.
„Тази енергийна стратегия трябва да е базирана на моделирането на развитието на енергийната система, което успяхме да направим през месеците юни, юли и август. Това, което колегите предложиха, и то е много полезно, е, че тази енергийна стратегия може да се допълни и с една индустриална стратегия, тъй като най-големият потребител на електроенергия са големите индустриални предприятия“, каза Денков.
Министър-председателят се срещна с представители на организациите Асоциация на индустриалния капитал в България, Българска стопанска камара, Българска търговско-промишлена палата и Конфедерация на работодателите и индустриалците в България.
„Прогнозирайки какво ще се случи с енергийните мощности в държавата, трябва да имаме предвид какво е очакването за развитието на енергоемките индустриални производства“, посочи Денков.
Той съобщи, че другата детайлно обсъждана тема на срещата е свързана с работната ръка. „От една страна има недостиг. От друга страна, по отношение на регионите, ние говорим за работници, които се чувстват застрашени. Част от задачата е тези хора, които в момента са притеснени за своето бъдеще, да разберат, че за тях би могло да има по-добри възможности, с по-добро заплащане и по-добра работна среда. Това означава да привлечем инвеститори. Това беше и третата тема, по която говорихме – как да създадем такъв процес, прозрачен и ясен, при който да бъдат поканени най-добрите национални и международни инвеститори в трите региона, но и не само там. Така да осигурим и икономическото развитие на страната, и възможно най-добри условия за работещите и техните семейства в тези региони“, каза премиерът Николай Денков.
Премиерът посочи, че по време на разговорите е получил и критики от страна на работодателските организации за комуникацията на правителството по някои теми и препоръки тя да бъде подобрена.
„Споделям я. Истината е, че бяхме изключително напрегнати с кратките срокове, в които трябваше да изпълним задачите си. Някак си комуникацията остана на по-заден план“, отчете премиерът.
По време на срещата са били обсъдени още основните мерки, предвидени в Териториалните планове за справедлив преход, и възможността за участие на големи предприятия в промяната на икономическия облик на област Стара Загора.
Вчера премиерът Николай Денков участва в среща в сградата на Народното събрание с протестиращите енергетици и миньори. След преговорите той обяви, че е подписано споразумение.
БТА
Коментари
Анонимен
Поливния академик се сетил, че трябвало енергийни стратегии да се правят. Първо затваря мощностите пък после се сеща, че то нямало ток за хората да има. Евала г-н "академик".
Анонимен
Не бе! Той е от ансамбъл Академик!