Междуведомствена комисия извърши проверка и не откри нарушения при експлоатацията на язовир „Тича“ и двете водноелектрически централи под него, съобщиха от пресцентъра на Областна администрация - Шумен.
Осъществена е била проверка по няколко направления - техническото и експлоатационно състояние на язовирната стена и съоръженията към нея; предписанията на междуведомствените комисии през 2023 г., свързани с подобряване на техническото състояние и аварийното планиране на водните обекти; наличието и състоянието на необходимите документи.
Установено е, че се ползват водни количества съгласно утвърдения от министъра на околната среда и водите за график. Завиреният обем към края на септември е 198,9 млн. куб.
Комисията е била с председател заместник-областния управител Нели Георгиева и членове представители на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор, Басейнова дирекция „Черноморски район“, „Напоителни системи“ Шумен, ВиК -Шумен, РИОСВ и Областна администрация. Областният управител проф. Добромир Добрев също е инспектирал на място работата на комисията.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Какви нарушения та там в напоителни са събрани три дузини експерти и акъллии то дириктор, зам. директор, инжинери разни и куп писаружки и едва 5-6 работника.
Анонимен
Кой е от РИОСВ, те съвсем нямат понятие защо са там и нищо не разбират - три фльорци и едно турче без никакъв хабер. Дори не могат да ти кажат какво е сух откос. Отишли са всички на банкет барабар с областния да ядят рибена чорба с ракия и пържена риба.
Анонимен
Заради Денчеви -АЛФА КОМЕРС ЩЕ СМЕ НА РЕЖИМ.НАПОИТЕЛНИЯ КАНАЛА ПЪЛЕН НА 100% А ОТ МЕСЕЦИ НЯМА ДЪЖД
Анонимен
Тези от Напоителни системи нищо не правят.
Анонимен
Стоян Владимиров какво се кара на Областния?
Анонимен
Как така нищо не правили от напоителни взимат си големи заплати за нищоправене.
Анонимен
Съгласно чл.5 от Наредбата за санитарноохранителните зони е забранено ползването на водоизточници без установени санитарноохранителните зони. Язовир Тича няма такива зони и не се спазват много от изискванията на Наредбата - например всички тоалетни в поречито на река Камчия , т.е. цялата община Върбица трябва да бъдат изгребани, а всички те са проточни. С подпочвените води всичко отива в язовира.