В сирийската провинция Идлиб десетки хиляди цивилни са предприели миграция през последната седмица поради атаки на сирийската армия, заедно с нейния съюзник Русия, пише Анадолската агенция.

Мохамед Халадж, директор на координатора за спешно реагиране в Сирия, каза пред Анадолската агенция, че армията и Русия са извършили атаки от земя и въздух срещу 61 цивилни селища в границите на зоната за деескалация в Идлиб.Халадж каза, че оръжия, забранени от международните закони, са били използвани девет пъти при атаките в Идлиб и Алепо и 42 цивилни, включително 12 деца и девет жени, са били убити с 214 други цивилни ранени."Петдесет и една обществени сгради, включително 11 училища, седем палаткови лагера, 15 здравни заведения, бяха ударени в Идлиб", каза той, като посочи, че 79 хил. цивилни са били разселени в резултат на атаките. Двама служители от организации за хуманитарна помощ загинаха, а четирима служители бяха ранени при атаките, добави той.Режимът на Асад принуди десетки хиляди цивилни да мигрират

 

Абдурахман Мустафа, ръководител на сирийското временно правителство, каза, че интензивните атаки на администрацията на Дамаск срещу цивилни селища в Идлиб и Алепо напомнят за атаките от 2019 - 2020 г., които доведоха до разселването на десетки хиляди. Той отбеляза, че най-малко 40 цивилни са били убити след насочване към селища в Идлиб и Алепо.

"Режимът на Асад преживява криза в регионите, които контролира. За да отвлекат вниманието, насочено тук, режимът, Русия и Иран започнаха да организират въздушни и сухопътни атаки срещу Идлиб и Алепо", каза той, цитира го агенцията.Най-малко 116 са убитите при удара по военна академия в СирияДамаск атакува цивилни селища с касетъчни боеприпаси - забранени от международни договори - каза Мустафа. "Режимът се насочи към десетки образователни, здравни и хуманитарни заведения и принуди десетки хиляди цивилни да мигрират."
Той каза, че режимът и неговите поддръжници са нарушили международните правила чрез атаките си и призова международната общност да изпълни своите морални и правни задължения.Ситуацията в Идлиб
Турция, Русия и Иран решиха да създадат четири "зони за деескалация" в Сирия в райони, които не са под контрола на сирийското правителство на среща в Астана, Казахстан през 2017 г.

 

Администрацията на Дамаск, подкрепяните от Иран терористи и Русия продължиха атаките си и превзеха три от четири района и се насочиха към Идлиб.

Въпреки че Турция постигна допълнително споразумение с Русия за укрепване на прекратяването на огъня през септември 2018 г., атаките се засилиха отново през май 2019 г.

 

След като на 5 март 2020 г. бе постигнато ново споразумение за прекратяване на огъня за Северозападна Сирия между Анкара и Москва, прекратяването на огъня беше до голяма степен запазено. От 2017 до 2020 г. около 2 млн. цивилни, бягащи от атаки, са били принудени да мигрират в райони близо до турската граница.

Дневник