Основната задача на противоминната операция, която България, Румъния и Турция ще провеждат съвместно в Черно море, е да осигури безопасно корабоплаване, но така показваме на Русия, че не е желателно да изпраща свои кораби в зоната на тази операция", каза днес пред "Нова телевизия" министърът на отбраната Тодор Тагарев. Той уточни, че операцията е трябвало да остане тайна, но след като вече е станала известна може да я коментира.

"Като реакция от Русия очаквам да изтегли своите кораби, ако е имала намерения да изпраща свои кораби в посока на нашите води", каза още военният министър. В края на септември Тагарев каза, че руски кораби "шетат" из българската изключителна икономическа зона в Черно море и предприемат провокативни силови действия спрямо търговски кораби на други страни.

В отговор на въпрос Тагарев уточни, че действията на руската федерация под ръководството на Владимир Путин остават най-сериозният риск за сигурността на България.

Какво още можем да дадем на Украйна

Военният министър каза, че миналата седмица Украйна е поискала от всички страни от НАТО, включително и България, още системи за противовъздушна отбрана. "Нашите възможностите от тази гледна точка са ограничени. Не разполагаме със съвременни системи за противовъздушна отбрана и няма какво да им дадем. Ако имаме възможност бихме могли да дадем някои стари системи, като тук не става дума за С-300, тях не ги разглеждаме като вариант", каза Тодор Тагарев.

Той допълни, че помощта от България може да е основно от боеприпаси и то не толкова от такива, налични в складовете на армията, колкото от произведени от българската отбранителна индустрия. "Има едно ново решение на ЕК, което прави по-ясни процедурите и правилата за инвестиции в разширяването на капацитета за производство на боеприпаси и някои други оръжейни продукти. Процедурата е открита, като фирмите имат 8 седмици да подадат документи. Разчитам, че български фирми ще успеят да се възползват от тази възможност за допълнително европейско финансиране, което да се използва като съфинансиране за разширяване на капацитета на нашата икономика", каза още министърът на отбраната.

Действията на Русия остават най-сериозен риск за българската сигурност

Според него конфликтът между Израел и "Хамас" не е отместил фокуса от рисковете, които поведението на Русия създава. "Виждам проява на мащабен тероризъм, това е хибридна атака в най-чист вид, защото "Хамас" е привидно демократично избрана управляваща сила, но и терористична организация. Отговорът на такива атаки е много труден", коментира ситуацията покрай Ивицата Газа Тодор Тагарев.

Министърът на отбраната уточни, че пряка заплаха за България няма. "Вероятността да се засилят мигрантските потоци към България в следствие от конфликта е изключително малка. Той допълни, че риск остава възможността "Хамас" да опита да предприеме действия срещу израелски граждани на българска територия. Това била причината и да се засили охраната на ключови обекти. Тодор Тагарев допълни, че няма информация за подготовка на такива атаки.

Винаги мога да подам оставка

Попитан дали би подал оставка, каквито призиви имаше от Бойко Борисов от ГЕРБ и Делян Пеевски от ДПС, министърът обяви, че до тях е стигнала изкривена информацията е това е станало причина за искането им.

"Винаги би могло да се случи да подам оставка. Имам професионална кариера, винаги мога да се върна към академичните си занимания, но на този етап не планирам това", каза Тагарев. Попитан дали би запазил поста си и след ротацията на премиера, планирана за март, военният министър обяви, че ще помисли и ще реши, след като види "как ще бъде конфигуриран кабинета след нея".

Дневник